Мали Зејтинлик - прича о једном рату и животу послије рата (ВИДЕО)

04.09.2025. 08:49
2
ИЗВОР: rts.rs

Када је 21. новембра 1995. године потписан мировни споразум у Дејтону, рат у БиХ је завршен.

Родила се нова држава, а они који су се борили у том рату, те зиме умрли су по други пут, и тако је настао Мали Зејтинлик у Сокоцу.

Видео: RTS Oko 

Као што споразум није потписан у Дејтону, већ у војној бази Рајт-Петерсон код Дејтона, тако су и Срби који су живјели код Сарајева знали да ту неће остати. Ни они, нити њихова дјеца која су се борила у рату.

Срби из Вогошће, Грбавице, Добриње, Хаџића, Илиџе, Рајловца, Илијаша и других делова Српског Сарајева, њих 150 000, нису вјеровали властима у БиХ. Почели су да одлазе, гдје је ко могао, а они који су у рату сахранили своје најмилије, кренули су на пут до новог гробља, са којег, вјерују, нико никада више неће селити погинуле борце.

Војничко спомен-гробље "Мали Зејтинлик" на Сокоцу од 24. марта 2023. носи назив Српско војничко спомен-гробље "Нови Зејтинлик".

Коментари 2
  • Generic placeholder image
    Krle 04.09.2025. 22:19
    Tako je brate Srbine, ispravan naziv vojničkog groblja je"Novi Zejtinlik" gdje počivaju moja dva rođena brata.
  • Generic placeholder image
    Voxpopuli 03.09.2023. 21:31
    Iz poštovanja prema poginulim borcima koji su konačno nasli vjecnu kucu,donijeta je odluka da se zove Novi Zejtinlik a ne Mali.Vjecna im slava i hvala.
Повезане вијести
Соколац: Ракијски казан старији од стотину година Соколац: Ракијски казан старији од стотину година
Освештање земљишта за изградњу храма у Kалиманићима Освештање земљишта за изградњу храма у Kалиманићима
Помен на гробљу Нови Зејтинлик на Сокоцу Помен на гробљу Нови Зејтинлик на Сокоцу
Најчитаније
  • Фирма “Konstrukcije Monting” запошљава раднике у стални радни однос
    7h 30m
    3
  • У току претреси на 13 локација, осам лица ухапшено
    8h 1m
    2
  • Свети Петар Дабробосански – заштитник града Источно Сарајево
    11h 27m
    2
  • Ирена Лубура продаје километре за угрожену дјецу и дјецу без родитеља
    22h 23m
    0
  • Бјелица и Кнежевић разговарали о очувању сјећања на "Беле вукове"
    7h 33m
    0