Обољења која су најчешћи узрок губитка радне способности у Републици Српској већ дужи низ година су малигне болести са 22,42 одсто, кардиоваскуларне болести са 19,92 и душевне болести са 19,86 одсто, саопштено је из Фонда за пензијско и инвалидско осигурање /ПИО/.
Код готово сваког четвртог осигураника који је након вјештачења изгубио радну способност узрок је било малигно обољење.
- Када се погледају ранија пребивалишта осигураника код којих је губитак радне способности настао усљед малигних болести, јасно је видљиво да они углавном долазе са подручја која су у протеклом Одбрамбено-отаџбинском рату била изложена бомбардовању пројектилима са осиромашеним уранијом које су извршиле поједине чланице НАТО-а - наводи се у саопштењу.
Из Фонда подсјећају да је ово безумно бомбардовање, осим директне изложености припадника Војске Републике Српске и цивилног становништва, довело и до загађења животне средине, земље, ваздуха и воде, које је кулминирало управо у посљедњих 10 година.
- Колико ће се још осјетити посљедице овог безумног бомбардовања свједочиће, нажалост, раст процента обољења и смртних исхода код грађана Републике Српске усљед малигних обољења - истиче се у саопштењу.
Према подацима Фонда ПИО, у поређењу са државама окружења и у Европи, гдје су болести кардиоваскуларног система најчешћи узрочник настанка инвалидности, у Републици Српској малигне болести већ деценију представљају водећи узрочник када је ријеч о губитку радне способности.
Све до 2012. године кардиоваскуларна обољења у Републици Српској била су најзаступљенији узрочник настанка инвалидности, односно губитка радне способности, као што је то случај и у највећем броју како европских тако и земаља широм свијета.
Малигне болести заједно са кардиоваскуларним и душевним обољењима у овој години чине чак 61,20 одсто узрока настанка инвалидности, односно губитка радне способности, што је изузетно висок проценат.
У протеклој години налаз, оцјена и мишљење љекара вјештака у 366 случаја гласио је - губитак радне способности усљед малигних обољења.