Братство манастира Високи Дечани оцијенило је да међуетнички односи на Косову и Метохији у посљедње 23 године нису били гори и да Влада самопроглашеног Косова показује неспремност да сачува мир и Србе на овом простору.
- Услед оружане акције косовске полиције, лако је могло доћи до нереда, као што се то десило 17. марта 2004. године када је за два дана спаљено 30 српских цркава - објављено је на "Твитер" налогу овог манастира.
У објави се наводи да су се "претходне ноћи многи косовски Срби, монаси и монахиње у нашим манастирима, молили за мир услед могуће оружане акције косовске полиције, као и могућих нереда косовских Албанаца".
Уз поруку "Мир се мора сачувати", из манастира су упозорили да привремена Влада у Приштини жели да настави са политиком пријетње и дискриминације према Србима на Косову.
- Међуетнички односи на Косову никада нису били гори у последње 23 године због провокативног понашања власти косовских Албанаца, које може довести до директне конфронтације и потпуног колапса мировне мисије. Ово је последње што некоме треба у овом тренутку - поручили су из манастира Високи Дечани.
Власти самопроглашеног Косова саопштиле су у петак, 29. јула, да од 1. августа неће признавати документе издате у Србији, те да ће они који их посједују добити привремене дозволе приликом доласка на Косово и Метохију.
У исто вријеме, власти у Приштини планирале су да започну обавезну поновну регистрацију возила са регистарским таблицама Србије, што би утицало на Србе на сјеверу Космета и из још неколико градова.
Саопштење је довело до тензија на граничном прелазу. Срби су блокирали путеве на сјеверу Космета, што је навело Приштину да одгоди увођење ограничења уласка до 1. септембра.