Bratstvo manastira Visoki Dečani ocijenilo je da međuetnički odnosi na Kosovu i Metohiji u posljednje 23 godine nisu bili gori i da Vlada samoproglašenog Kosova pokazuje nespremnost da sačuva mir i Srbe na ovom prostoru.
- Usled oružane akcije kosovske policije, lako je moglo doći do nereda, kao što se to desilo 17. marta 2004. godine kada je za dva dana spaljeno 30 srpskih crkava - objavljeno je na "Tviter" nalogu ovog manastira.
U objavi se navodi da su se "prethodne noći mnogi kosovski Srbi, monasi i monahinje u našim manastirima, molili za mir usled moguće oružane akcije kosovske policije, kao i mogućih nereda kosovskih Albanaca".
Uz poruku "Mir se mora sačuvati", iz manastira su upozorili da privremena Vlada u Prištini želi da nastavi sa politikom prijetnje i diskriminacije prema Srbima na Kosovu.
- Međuetnički odnosi na Kosovu nikada nisu bili gori u poslednje 23 godine zbog provokativnog ponašanja vlasti kosovskih Albanaca, koje može dovesti do direktne konfrontacije i potpunog kolapsa mirovne misije. Ovo je poslednje što nekome treba u ovom trenutku - poručili su iz manastira Visoki Dečani.
Vlasti samoproglašenog Kosova saopštile su u petak, 29. jula, da od 1. avgusta neće priznavati dokumente izdate u Srbiji, te da će oni koji ih posjeduju dobiti privremene dozvole prilikom dolaska na Kosovo i Metohiju.
U isto vrijeme, vlasti u Prištini planirale su da započnu obaveznu ponovnu registraciju vozila sa registarskim tablicama Srbije, što bi uticalo na Srbe na sjeveru Kosmeta i iz još nekoliko gradova.
Saopštenje je dovelo do tenzija na graničnom prelazu. Srbi su blokirali puteve na sjeveru Kosmeta, što je navelo Prištinu da odgodi uvođenje ograničenja ulaska do 1. septembra.