Кад нешто волите, онда нема препрека које вас могу зауставити у остваривању циља. Тако је Марко Тешановић већ годинама успјешно спојио своје двије велике љубави - новинарство и фудбал.
Наиме, Тешановић је већ годинама фудбалер Фамоса из Војковића, који се такмичи у Првој лиги Републике Српске, док паралелно ради и као спортски новинар у редакцији БХ Радија 1.
Обављати ова два посла је изузетно напорно, јер због обавеза често нема слободног времена. Након завршетка посла иде на тренинг, затим ту су и обавезе око утакмица, као и рад на терену.
- Кад се нешто воли, онда ништа није тешко. Напорно је свакако, али ми оба посла пружају велико задовољство. Навикао сам на овај ритам јер већ неких 15 година паралелно радим и идем на тренинге. Уживам у томе јер сам у неку руку спојио своје двије љубави, новинарство и фудбал. Некад ми тренинг дође баш добро након напорног рада да се истрчим, средим мисли. И даље мислим да играм, а видјећу како ћу се снаћи у будућности јер ускоро постајем и отац, тако да ће ми то заокупити пажњу - с поносом истиче Марко.
Своју фудбалску каријеру градио је у Фамосу за који је одиграо више од 400 утакмица, док је у новинарској каријери радио за "Прес", Радио-телевизију Источно Сарајево и тренутно је члан спортске редакције БХ Радија 1, као и дописник "Моцарт спорта".
- Волим оба посла. Новинарство је нешто чиме сам одувијек желио да се бавим, изузетно динамичан посао кроз који упознајем сјајне спортисте и људе, док од фудбала нисам желио да одустанем јер обожавам да будем на терену. Од шесте године сам на терену. Оно чиме могу да се похвалим је да ниједан посао не трпи. Редован сам на тренинзима и послу и за сада сам успијевао све да ускладим. За то често дугујем захвалност својим радним колегама, као и саиграчима у клубу и тренерима. Имао сам велико разумијевање досадашњих тренера Владимира Дрињка, те Дарка Војводића. Захваљујем им на томе, они су заиста били сјајни тренери и људи. За мене је слободан викенд готово непознат појам, осим током зиме и љета, кад сам на послу на годишњем одмору, а у фудбалском првенству је пауза. Имам разумијевање и подршку породице и то ми такође пуно значи - додао је Тешановић.
Као фудбалер дошао је и до капитенске траке у Фамосу, што довољно говори о томе колико поштовање има у клубу.
- Мислим да сам својим односом према тренинзима стекао повјерење тренера и да ми сад могу мало и прогледати кроз прсте јер знају да ћу увијек дати максимум на терену. Али мислим да сам одрадио 95 одсто тренинга током каријере. Како све стижем, не знам, али не осјећам умор - уз осмијех додаје овај играч.
У досадашњој каријери неколико пута је писао о утакмицама на којима је и наступао. Ипак, најупечатљивији је био чланак након меча четвртфинала Купа БиХ против бањалучког Борца.
- Прошле сезоне Фамос је остварио најбољи резултат у клупској историји. Успјели смо да избацимо премијерлигаша Посушје и да се пласирамо у четвртфинале Купа БиХ. А ривал нам је у тој фази био Борац који је имао изузетно успјешну сезону у којој је догурао до осмине финала Лиге конференције. Након меча сам писао текст о поменутој утакмици за "Моцарт спорт", чији сам дописник, и наравно да је било пецкања од стране саиграча након тога - испричао је Марко.
А посебну догодовштину је имао док је Фамос играо у Другој лиги Републике Српске. Наиме, преклопили су се термини меча његовог Фамоса и утакмице Олимпика с које је морао да извјештава.
- Играли смо другу лигу Републике Српске, а Олимпик је играо меч Премијер лиге БиХ, гдје је требало да извјештавам. Наша утакмица је требало да почне у 15, а Олимпик је играо у 16 часова. Обавијестио сам тренера да не могу стићи на утакмицу због посла. Владимир Дрињак је разумио да ми је посао на којем сам тек почињао да радим приоритет и да не смијем да пропустим меч, али ме замолио да одиграм прво полувријеме јер нам је био веома битан. И пристанем. Одиграо сам прво полувријеме у којем смо повели 1:0, а онда сам само улетио у свлачионицу, зграбио своје ствари и одјурио на Отоку, гдје је Олимпик играо меч. Возио ме пријатељ Бојан Говедарица и тек пред стадионом сам схватио да сам заборавио патике и да сам и даље у копачкама. Ушао сам на стадион и сакрио се да не виде у чему радим и онда сам извјештавао с меча - испричао је једну од анегдота одлични спортски новинар.
А новинарска каријера је такође веома успјешна.
- Поносан сам што сам прије свега остварио свој дјечачки сан да будем спортски новинар и коментатор. Одрадио сам на десетине интервјуа с великим спортистима из државе и региона, те стотине преноса и извјештаја. Ускоро имам и неке нове планове који се тичу већих ствари, али о том потом. Највећа жеља ми је да извјештавам са Свјетског првенства и надам се да ћу је остварити у скорије вријеме - открива Тешановић.
Борба за опстанак
Фамос је јесењу полусезону завршио на 11. позицији са 16 освојених бодова.
- Овом полусезоном никако нисмо задовољни. Био сам члан екипе која је 2010. године испала из Прве лиге. Добро се сјећам, испали смо БСК и ми. Слиједи нам борба за опстанак, што нисмо очекивали јер смо претходне двије сезоне били најпријатније изненађење лиге Републике Српске. Освојили смо под вођством Дарка Војводића четврто и шесто мјесто, играли смо четвртфинале Купа БиХ, што је највећи успјех клуба у историји. Имали смо заиста турбулентну сезону, кренули смо с лошијим резултатима и онда се то одразило на самопоуздање. Ипак, вјерујем да екипа има квалитет и да ћемо бити бољи на прољеће те да ћемо успјети да изборимо опстанак - рекао је Тешановић.