На Филозофском факултету Универзитета у Источном Сарајеву крајем прошле године отворен је Центар за подршку студентима овог факултета, који за циљ има оснаживање студената у развоју критичког односа према сопственим способностима, жељама и могућностима у новонасталом животном окружењу, пружању стручне помоћи у развоју вјештина важних за планирање и доношење одлука и за успјешну комуникацију у рјешавању различитих проблема.
Поласком на факултет, студенти крећу у ново животно поглавље које доноси прегршт предивних искустава, али и понеке изазове. Студентски живот може бити стресан, али и бескрајно лијеп. Овај период доноси са собом много прилика за лични развој, али и тренутака када реалност неће бити “ружичаста“.
И управо због тога, из потребе да се студентима обезбиједи подршка у свим аспектима, настао је овај центар за подршку студентима.
О овом пројекту, о раду центра, врстама подршке које пружа, изазовима приликом његовог оснивања, као и дугорочним плановима за његов развој, за портал Катера је говорила Биљана Милошевић Шошо, руководилац Центра за подршку студентима и професор на Катедри за социологију Филозофског факултета у Палама.
Фото: katera.news
Наша саговорница је навела да се идеја о оснивању овога центра јавила прије неколико година, током пандемије корона вируса, која нас је све освијестила колико је међусобна подршка важна.
Према њеним ријечима, сусретала се са различитим изазовима током редовних наставничких активности током и након пандемије и свједочила различитим специфичним ситуацијама које су биле узроковане овим вирусом.
- Све ово се само наслонило на моју "наклоњеност" психијатријској социлогији, учењима о менталном здрављу. У раду са младим људима, у овим турбулентним временима, увиђамо њихову изложеност стресу и анксиозности, било због академских обавеза, личних проблема или адаптације на ново животно окружење – рекла је она.
Своју идеју је претворила у пројектни приједлог и након формирања пројектног тима који осим ње чине и професори са Катедре за психологију, Катедре за педагогију и Катедре за новинарство и односе с јавношћу, а уз подршку Министарства за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске, настао је овај центар.
На питање који су највећи изазови с којима су се сусрели приликом отварања и вођења центра, Милошевић Шошо истиче да је то писање пројектног приједлога, као и само опремање и покретање центра.
Она је навела да су студентима у овом центру доступни разноврсни сервиси, организоване психосоцијалне и педагошке подршке, а све с циљем превладавања развојних криза и повећања ефикасности студија.
Ту је сервис за унапређење пословне комуникације и припреме за каријерни развој и сервис „студент-ментор“ заснован на активизму студената завршних година студија који би млађим колегама помагали у савладавању и превазилажењу неких од потешкоћа у процесу учења. Студенти се често суочавају са различитим изазовима, и рад са њима може помоћи ментору да развије већу емпатију и социјалну осјетљивост. Разумијевање потреба студената, као и њихових личних и академских изазова, може ментору омогућити да се боље идентификује с људима из различитих социјалних и културних група – истакла је она.
Фото: katera.news
Милошевић Шошо сматра да су највећи изазови с којима се студенти суочавају током студирања проблеми око организације студија, избору предмета, припреми за испите или откривање свих ресурса који су им на располагању.
Центар им у томе може помоћи, додаје наша саговорница, кроз пружању информација и ресурса који ће им олакшати ова питања.
- Исто тако, поред академских изазова, студенти често траже подршку и у погледу развоја своје будуће каријере. Центар за подршку студентима ће понудити радионице и програме који их припремају за тржиште рада, укључујући савјете о писању биографија, припреми за интервјуе и проналажењу стажирања – рекла је она.
Центар је мјесто за изградњу јаче студентске заједнице, у којој студенти могу дијелити своје искуство, помагати једни другима и учествовати у различитим активностима које побољшавају њихову социјалну интеграцију.
Али, најважније за све студенте је да имају сигурно мјесто у случају да имају потребу за психосоцијалном и педагошском подршком.
Милошевић Шошо смо питали каква је реакција студента на овај пројекат, а она нам је одговорила да је реакције више него одлична.
- Имали смо подршку и управе нашег факултета, с обзиром да овакав Центра доприноси и бољој транспарентности самог факултета и повећању броја заинтересованих средњошколаца за упис на наш факултет – додала је она.
Говорећи о дугорочним плановима, професорица Милошевић Шошо је навела да они могу обухватити неколико кључних аспеката - развој нових програма и ресурса, повећање сарадње са другим образовним институцијама, државним и приватним сектором, увођење нових технологија и алата, као и процјена утицаја рада овог центра на академски и лични развој.
За крај разговора, наша саговорница је рекла да је јавни конкурс за пријаву за студената-кандидата за сервис студент-ментор завршен 20. марта, те да ће са изабраним кандидатима разговарати 1. априла у просторијама Центра на Филозофском факултету Пале, како би се додатно разрадиле обавезе и улоге у програму менторства.
Приредила: Драгица Кнежевић