Na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu krajem prošle godine otvoren je Centar za podršku studentima ovog fakulteta, koji za cilj ima osnaživanje studenata u razvoju kritičkog odnosa prema sopstvenim sposobnostima, željama i mogućnostima u novonastalom životnom okruženju, pružanju stručne pomoći u razvoju vještina važnih za planiranje i donošenje odluka i za uspješnu komunikaciju u rješavanju različitih problema.
Polaskom na fakultet, studenti kreću u novo životno poglavlje koje donosi pregršt predivnih iskustava, ali i poneke izazove. Studentski život može biti stresan, ali i beskrajno lijep. Ovaj period donosi sa sobom mnogo prilika za lični razvoj, ali i trenutaka kada realnost neće biti “ružičasta“.
I upravo zbog toga, iz potrebe da se studentima obezbijedi podrška u svim aspektima, nastao je ovaj centar za podršku studentima.
O ovom projektu, o radu centra, vrstama podrške koje pruža, izazovima prilikom njegovog osnivanja, kao i dugoročnim planovima za njegov razvoj, za portal Katera je govorila Biljana Milošević Šošo, rukovodilac Centra za podršku studentima i profesor na Katedri za sociologiju Filozofskog fakulteta u Palama.
Foto: katera.news
Naša sagovornica je navela da se ideja o osnivanju ovoga centra javila prije nekoliko godina, tokom pandemije korona virusa, koja nas je sve osvijestila koliko je međusobna podrška važna.
Prema njenim riječima, susretala se sa različitim izazovima tokom redovnih nastavničkih aktivnosti tokom i nakon pandemije i svjedočila različitim specifičnim situacijama koje su bile uzrokovane ovim virusom.
- Sve ovo se samo naslonilo na moju "naklonjenost" psihijatrijskoj socilogiji, učenjima o mentalnom zdravlju. U radu sa mladim ljudima, u ovim turbulentnim vremenima, uviđamo njihovu izloženost stresu i anksioznosti, bilo zbog akademskih obaveza, ličnih problema ili adaptacije na novo životno okruženje – rekla je ona.
Svoju ideju je pretvorila u projektni prijedlog i nakon formiranja projektnog tima koji osim nje čine i profesori sa Katedre za psihologiju, Katedre za pedagogiju i Katedre za novinarstvo i odnose s javnošću, a uz podršku Ministarstva za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske, nastao je ovaj centar.
Na pitanje koji su najveći izazovi s kojima su se susreli prilikom otvaranja i vođenja centra, Milošević Šošo ističe da je to pisanje projektnog prijedloga, kao i samo opremanje i pokretanje centra.
Ona je navela da su studentima u ovom centru dostupni raznovrsni servisi, organizovane psihosocijalne i pedagoške podrške, a sve s ciljem prevladavanja razvojnih kriza i povećanja efikasnosti studija.
Tu je servis za unapređenje poslovne komunikacije i pripreme za karijerni razvoj i servis „student-mentor“ zasnovan na aktivizmu studenata završnih godina studija koji bi mlađim kolegama pomagali u savladavanju i prevazilaženju nekih od poteškoća u procesu učenja. Studenti se često suočavaju sa različitim izazovima, i rad sa njima može pomoći mentoru da razvije veću empatiju i socijalnu osjetljivost. Razumijevanje potreba studenata, kao i njihovih ličnih i akademskih izazova, može mentoru omogućiti da se bolje identifikuje s ljudima iz različitih socijalnih i kulturnih grupa – istakla je ona.
Foto: katera.news
Milošević Šošo smatra da su najveći izazovi s kojima se studenti suočavaju tokom studiranja problemi oko organizacije studija, izboru predmeta, pripremi za ispite ili otkrivanje svih resursa koji su im na raspolaganju.
Centar im u tome može pomoći, dodaje naša sagovornica, kroz pružanju informacija i resursa koji će im olakšati ova pitanja.
- Isto tako, pored akademskih izazova, studenti često traže podršku i u pogledu razvoja svoje buduće karijere. Centar za podršku studentima će ponuditi radionice i programe koji ih pripremaju za tržište rada, uključujući savjete o pisanju biografija, pripremi za intervjue i pronalaženju stažiranja – rekla je ona.
Centar je mjesto za izgradnju jače studentske zajednice, u kojoj studenti mogu dijeliti svoje iskustvo, pomagati jedni drugima i učestvovati u različitim aktivnostima koje poboljšavaju njihovu socijalnu integraciju.
Ali, najvažnije za sve studente je da imaju sigurno mjesto u slučaju da imaju potrebu za psihosocijalnom i pedagošskom podrškom.
Milošević Šošo smo pitali kakva je reakcija studenta na ovaj projekat, a ona nam je odgovorila da je reakcije više nego odlična.
- Imali smo podršku i uprave našeg fakulteta, s obzirom da ovakav Centra doprinosi i boljoj transparentnosti samog fakulteta i povećanju broja zainteresovanih srednjoškolaca za upis na naš fakultet – dodala je ona.
Govoreći o dugoročnim planovima, profesorica Milošević Šošo je navela da oni mogu obuhvatiti nekoliko ključnih aspekata - razvoj novih programa i resursa, povećanje saradnje sa drugim obrazovnim institucijama, državnim i privatnim sektorom, uvođenje novih tehnologija i alata, kao i procjena uticaja rada ovog centra na akademski i lični razvoj.
Za kraj razgovora, naša sagovornica je rekla da je javni konkurs za prijavu za studenata-kandidata za servis student-mentor završen 20. marta, te da će sa izabranim kandidatima razgovarati 1. aprila u prostorijama Centra na Filozofskom fakultetu Pale, kako bi se dodatno razradile obaveze i uloge u programu mentorstva.
Priredila: Dragica Knežević