Мјера у одгоју дјеце мора да постоји

18.12.2024. 09:59
0
ИЗВОР: srna.rs

Мјера у одгоју дјетета мора да постоји јер, уколико се осјећа презаштићено, не може да израсте у зрелу личност, рекао је Срни системски породични психотерапеут Небојша Шајиновић из Добоја.

Шајиновић је нагласио да је за здраво одрастање дјетета веома важно да је ауторитет родитеља изграђен на љубави, квалитетно проведном времену са дјететом и са успостављеним границама.

 

Он је навео да се данашње генерације родитеља плаше међусобног отвореног, дубоког и квалитетног разговора и да у таквим околностима готово да немају простора за дјецу која су због тога изгубљена и несигурна. Родитељи се, додао је, буде тек када дође до одређене врсте проблема код дјеце.

Истакавши да мора да постоји мјера у одгоју дјетета како би изразло у зрелу личност, а не постало зависно од родитеља, Шајиновић је указао и да се у породицама са пренаглашеним критичким ауторитетом током одрастања код дјеце јавља бунт који најчешће доводи до прекида контакта са родитељима.

Шајиновић је навео да је велики изазов изградити здрав ауторитет с обзиром на то да су данашње генерације родитеља одрастале у трауматизованим ратним околностима са посљедицама које се усљед временских непогода и поплава поново ретрауматизују.

Такође, нагласио је да су девалвирале најважније вриједности попут љубави, пријатељства, кумства, да се све подредило пуком извршавању обавеза, те да је борба за егзистенцију неријетко пренаглашена и само изговор за нерационално постављене циљеве да се оствари неки лични имиџ.

Остварење личног циља данас, појаснио је, подразумијева да се "мора" имати довољно брендирани мобилни телефон, одређена марка аутомобила, кретати и боравити у елитном дијелу града или круговима. Он је истакао и да родитељи немају изговор да своје вријеме са дјететом супституишу уређајима дајући му тако улаз у имагинарни свијет из кога неће бити заинтересован да изађе.

- Такво понашање доводи до тога да су данашња дјеца препуштена сама себи. Послије школе код куће их чека телефон са неограничено омогућеним садржајима, често тривијалним - додао је Шајиновић.

Указао је и да је видно отуђење социјалних односа не само у породици већ и на јавним окупљањима попут дружења, слава, рођендана или прослава, које се манифестује држањем телефона у рукама и пажњом на виртуелане садржаје.

Шајиновић сматра да млади данас захваљујући информатизацији и друштвеним платформама веома добро разумију шта се око њих дешава, те је охрабрен и што одређен број затражи психолошку подршку прије него што проблем достигне акутни ниво.

Он је навео да се у одсуству разговара са психотерапеутом стечена трауматска искуства временом погоршавају и знатно умањује квалитет живота па усљед усвојених модела понашања данашње генерације родитеља веома често мало воде квалитетне разговоре.

Догоди се, појаснио је, да се уђе у брак и препусти да колотечина живота - егзистенција, некретнине, послови, кредити узму под своје.

- Јако је тешко издигнути се у садашњем социјалном миљеу без емпатије - навео је Шајиновић и закључио да је за дјецу рјешење у здравој породици и друштву.

 

Коментари 0
Повезане вијести
Први дан без маме: Како дјеци олакшати полазак у вртић (ВИДЕО) Први дан без маме: Како дјеци олакшати полазак у вртић (ВИДЕО)
Мрак правосуђа у БиХ: 140 српске дјеце жртве злостављања, систем штити злочинце Мрак правосуђа у БиХ: 140 српске дјеце жртве злостављања, систем штити злочинце
Родитељи-његоватељи траже измјену Закона о дјечијој заштити Родитељи-његоватељи траже измјену Закона о дјечијој заштити
Најчитаније
  • Операција ''Лукавац 93'' - Трново, Бјелашница и Игман
    20h 7m
    11
  • Фоча: Туча послије саобраћајне незгоде, услиједило хапшење због покушаја убиства
    16h 51m
    1
  • Сјећање на некадашњи Дан младости – 25. мај (ВИДЕО)
    20h 6m
    12
  • Плакаловић: Поносно, вриједно и одговорно радимо у интересу грађана
    18h 41m
    8
  • Заборављени коријени: Манастир Житомислић (Мостар)
    20h 5m
    0