Из предузећа МХ Електропривреда Републике Српске саопштено је да се уводе нове мјере штедње електричне енергије.
- У складу са нашим циљем да се са квалитетним програмима, који су усаглашени са еколошким нормама и који су атрактивни на тржишту, омогући уштеда као и добит за потрошаче, друштво и компанију, донијели смо Правлник који се односи на оне потрошаче који се грију користећи електричну енергију – саопштено је из овог предузећа.
Наиме, након закључка донешеног на сједници Владе Републике Српске, МХ Електропривреда добила је задатак да припреми Правилник којим се регулише потрошња електричне енергије у грејној сезони 2022-2023. Према том Правлнику власници породичних кућа и станова у којима се борави мораће одржавати температуру у свом објекту на максималних 18 степени Целзијусових. За власнике и кориснике пословних простора овим Правилником је предвиђена максимална температора од 16 степени за просторе у којим се обавља производна дјелатност, док у просторима у којима се обавља услужна дјелатност, дозвољена температура остаје као и у стамбеним објектима на максималних 18 степени Целзијусових.
Премијер Републике Српске је саопштио да је ангажована стручна институција, која је понудила најбољу цијену на јавном тендеру, са задатком да нађе рјешење за проблем који се наметнуо.
- Ангажовани екперти су израчунали да је температура од 18 степени Целзијусових идеална за угодан боравак. Уз слојевито облачење и физичке активности, осим уштеде у новцу, побољшаће се и психофизичко стање, а самим тим и здравље становништва. Са друге стране није електрична енергија намјењена за гријање – додали су из стручне институције.
- Осим здравства, ми смо у овом мандату улагали и у инфраструктуру, спорт и културу и ту видимо сваку уложену марку, али не видимо како је настао минус од 52 милиона КМ у буџету. То нас је заиста изненадило па смо морали да реагујемо – рекао је Премијер.
- Свједоци смо ситуације и да је сушна година довела до смањења капацитета вода, пресушених ријечних корита, чак и Дунава, те је хидоенергетски потенцијал сведен на минимум не само код нас већ и у читавој Европи - казао је Премијер.
Према његовим ријечима, уз постојећу кризу у Украјини, те поменути буџетски минус, били су принуђени пронаћи адекватно рјешење за овај енергетски проблем. Експерти из ангажоване стручне институције израчунали су да ће уштеде које доноси поменути Правилник бити довољне за покривање буџетског минуса.
- Сигуран сам да је ово рјешење добро, јер након ове интервенције нећемо морати дизати цијену електричне енергије. Уколико не постигнемо предвиђене резултате, јавно изјављујем да ћу понудити своју неопозиву оставку - нагласио је Премијер.
Ова мјера ступа на снагу 15. новембра текуће године и трајаће до 15. априла 2023. године.
Правилник је тренутно на усаглашавању, а након тога биће објављен у Службеном гласнику Републике Српске.
*Текст је сатиричног карактера.
Аутор: Ристо Дубљевић