На десетине људи преминуло је у Канади ових дана због великих врућина које су обориле температурне рекорде.
Полицији у Ванкуверу од петка је пријављено више од 130 изненадних смртних случајева од којих су већина били старији људи или хронични болесници.
Рекордне температуре у Канади биљеже се трећи дан заредом а у уторак је у Литону, у Британској Колумбији измјерено 49,5 степени.
Прије ове недјеље, жива у термометру у Канади никад није прешла 45 степени, преноси BBC.
Многи домови у Британској Колумбији немају клима уређаје јер су температуре обично далеко блаже током летњих месеци.
- У Ванкуверу никад није било овако топло и нажалост на десетине људи је умрло због врућина - рекао је полицијски начелник Стив Едисон.
Климатолог Дејвид Филипс каже да је Канада друга најхладнија и најсњежнија земља на свијету.
- Често смо свједоци захлађења и мећава, али не говоримо тако често о врућини попут ове- рекао је он и додао да је Дубаи сад хладнији од Канаде.
Више од 10 смртних случајева и у америчким савезним државама Вашингтон и Орегон могло би да буде повезано са јаком топлотним таласом који је донео екстремно високе температуре и изазвао рестрикције струје на северозападу САД.
У Сијетлу и Портланду, након више узастопних дана рекордно високих температура које су прелазиле 37,7 у уторак је дошло до попуштања, али су температуре у градовима у источном Орегону и градовимс у Ајдаху достигле порасле, преноси АП.
У Спокену у Вашингтону измјерена су 42,2 степена, што је највиша темпера икада забиљежена у том граду.
Око 9.300 домаћинстава у том граду у понедјељак је остало без струје, а компанија за дистрибуцију електричне енергије најавила је нове рестрикције.
Амерички предсједник Џо Бајден говорио је, током промоције инфраструктурног плана вриједног 1,2 хиљаде милијарде долара у граду Лакрос у држави Висконсин о потреби да се држава припреми за екстремне временске услове.
-Да ли је ико икада вјеровао да ће на вијестима чути да је у Портланду 37 степени? Али не брините, нема глобалног загијавања јер је то само измишљотина наше маште- поручио је Бајден.
Метеоролози сматрају да су топлотни талас изазвали антициклон изнад сјевероистока САД и климатске промјене које је изазвао човјек, због чега су такве појаве вероватније и интензивније.