У новој студији америчких научника објављено је да је на врху једног вулкана на Марсу, откривено хиљаде тона замрзнуте воде. Истраживачи су били фокусирани на регион Тарсис вулкана, који су највиши у цијелом Сунчевом систему.
Ове планине су на екватору црвене планете, а значај открића воде у замрзнутом стању (150.000 тона) је велики, зато што је вода основни показатељ за могућност постојања живота, наводе научници.
Залеђену воду прво је „примијетио“ „EkoMars Trace Gas Orbiter (TGO)“ Европске свемирске агенције.
Главни аутор нове студије је др Адомас Валантинас, и он са колегама са Универзитета Браун, у раду указује на то да је присутна врста мраза која се најприје кондензује на планинама на Марсу, а потом испари, када температуре постану више. Циклус се дешава на нивоу једног Марсовог дана.
- Могуће је да је оно што смо уочили заправо остатак древног климатског циклуса на Марсу, гдје су у прошлости постојале падавине, а можда чак и сњежне падавине на подручју вулкана које смо посматрали и анализирали - рекао је Валантинас.
Тарсис је огроман вулкански плато који се протеже хиљадама километара. Издигнут је у поређењу са остатком Марса са просјечном висином око 10 километара изнад просјечне висине планете.
Регион је био вулкански активан у прошлости, а јаме, попут једне недавно снимљене, су директан резултат те активности.
Научници су недавно саопштили да је на Марсу била присутна воде у течном стању, током најмање 200 милиона година. Студија је објављена у часопису „Nature Geoscience“, преноси РТС.