У Источном Новом Сарајеву данас је одржан први Међународни фестивал ракије на којем су посјетиоци могли да дегустирају узорке пристигле на оцјењивање из БиХ, Србије, Црне Горе, Сјеверне Македоније, Хрватске, Словеније, Мађарске, Италије, Пољске и Чешке.
Укупни побједник такмичења Стојан Тасић /78/ из Аранђеловца, који је новинарима рекао да се од малих ногу бави проиводњом ракије, те да су биле потребне деценије да тај занат усаврши.
Предсједник удружења "Златне капи" и организатор овог фестивала Александар Авлијаш нагласио је да је ово удружење формирано с циљем да промовише ракију која је традиција на овим просторима.
- Одлучили смо да организујемо један фестивал. Имали смо велику подршку свих људи који се баве производњом врхунске ракије. Успјели смо за кратак период да скупимо око 450 узорака из 10 земаља региона. Имамо око 240 узорака из ЕУ, али је највећи број узорака стигао из Србије - истакао је Авлијаш.
Он је рекао да је формирана једна акредитована стручна комисија која је вршила оцјењивање.
- Био је јако тежак посао пред њима, јер су морали дегустирати сваки дан више од 80 узорака. Данас промовишемо побједнике по категоријама и показало се да смо добили више од 50 одсто ракија које је оцијењено златном медаљом за квалитет. Квалитет ракија био је изванредан, а прве три су шљиве препеченице из Србије које су добиле оцјену вишу од 90 поена, што је вансеријски квалитет - указао је Авлијаш.
Представник дестилерије "Паљанка" са Пала, која је добила двије велике сребрне медаље и једну златну, Огњен Глуховић рекао је да је овај сајам од великог значаја за њих, те да своје производе највише пласирају у Источном Сарајеву, али и да извозе у Аустрију и Србију.
- Бавимо се производњом нетипичих врста ракије, као што је дивља крушка. Циљ нам је да ту нашу ракију прогурамо као премијум производ Сарајевско-романијске регије - рекао је Глуховић.
Слободан Маунага из Источне Илиџе, који се представио са својом ракијом "Царица", рекао је да му је драго што коначно има прилику да се у свом граду покаже свој производ.
- На овом фестивалу сам са двије младе ракије освојио два велика сребра - са дуњом и шљивом - навео је Маунага.
Фото: srna.rs
Фестивал, осим оцјењивања квалитета јаких алкохолних пића, има и едукативни и промотивни карактер.
Током фестивала домаће и дестилерије из региона имале су промотивне штандове, на којима је обезбијеђена презентација и дегустација својих производа.
Уприличена је и едукативна презентација о савременом технолошком оквиру производње воћних ракија.
Три најбоље оцијењене ракије добијају побједничке пехаре и дрвену бурад од 50, 30 и 20 литара.
Сви посјетиоци куповином дегустационе чаше по цијени од 10 КМ на улазу стекли су право дегустације и учествују у томболи са вриједним наградама, а прва је ковани казан од 100 литара породице Ристић из Добоја.
Фестивал је одржан у спортској дворани на Тргу Републике Србије.