На Сокоцу обиљежен Дан примирја у Првом свјетском рату

11.11.2019. 13:42
0
ИЗВОР: Катера

Представници Градске управе Источно Сарајево, општине Соколац, Амбасаде Србије у Босни и Херцеговини и чланови Удружења потомака и поштовалаца ослободилачких ратова 1912-1918. године положили су данас вијенце на Споменик солунским борцима на Сокоцу и обиљежили Дан примирја у Првом свјетском рату.

Отправник послова Амбасаде Србије у БиХ Дамир Ковачевић рекао је новинарима да је ово велики датум за српску историју, а њен дио су и хероји са простора Романије.

-Херојство свих српских бораца нас завјетује да слиједимо оно што су они радили прије више од 100 година. Срби када су јединствени и када имају у виду општи, а не лични интерес онда могу да постигну све - истакао је Ковачевић.

Општина Соколац једна је од ријетких локалних заједница у Републици Српској која има споменик подигнут у част Солунским борцима и која придаје пажњу обиљежавању значајних датума из Великог рата.

Слика

-Са ових простора било је око 400 солунских добровољаца који су учествовали у Првом свјетском рату на страни побједничих снага. Романија и Соколац увијек су били за слободу и никада нису подржавали окупацију - изјавио је начелник Сокоца Милован Бјелица и  захвалио се представницма Амбасаде Србије у БиХ што сваке године долазе на овај дан код Споменика солунском борцу на Сокоцу, те полажу вијенце и одају почаст јунацима који су извојевали велику побједу.

Из Удружења потомака и поштовалаца ослободилачких ратова 1912-1918. године подсјетили су да је овај споменик подигнут 2008. године и да су на њему уписана имена 356 јунака, а да још око 40 имена недостаје на том списку.

Коментари 0
Повезане вијести
Приче о именима која живе на мапи Источног Сарајева – Грујо Новаковић Приче о именима која живе на мапи Источног Сарајева – Грујо Новаковић
Васкршња креативна радионицу за дјецу у Сокоцу Васкршња креативна радионицу за дјецу у Сокоцу
На Новом Зејтинлику постављен информативни лед дисплеј (ФОТО) На Новом Зејтинлику постављен информативни лед дисплеј (ФОТО)
Најчитаније
  • Живот и смрт владике Варнаве Настића (1914-1964): Епископ који је одбио Павелића
    10h 14m
    4
  • Источно Сарајево: Пронађен кокаин, једно лице лишено слободе
    11h 11m
    1
  • На данашњи дан рођена бака Роса Кончар
    2h 28m
    2
  • У четвртак отварање Парка великана српског здравства у Источном Сарајеву
    5h 26m
    1
  • Данас је Свјетски дан здравља
    9h 58m
    0