Послије јесени и зиме, које су многи провели вјежбајући у затвореном, љети се, по правилу, повећава број тренинга на отвореном, и прије него што нас је задесила пандемија. Спарине и високе температуре нису безопасне, због чега је добро знати које опасности вребају уколико сте теретану замијенили вјежбањем на отвореном, највише из безбједносних разлога. Важно је да пратите савјете и будете здрави и сигурни, па тек онда затегнути.
Многи током љета посебну пажњу придају физичком изгледу, јер је сезона ношења кратке одјеће и купаћих костима. Жеља да изгледате добро је разумљива, међутим, она не смије да буде битнија од бриге за здравље. Не претјерујте и не игноришите исцрпљеност, умор, вртоглавице, мучнине. Слушајте тијело и зауставите се на вријеме. Ми ћемо вам навести списак најчешћих грешака при вјежбању на отвореном.
Недовољно електролита
Више температуре обично значе више знојења, што се може претворити у губитак електролита. Ако цијело љето планирате да озбиљно тренирате на отвореном, мораћете да их надокнадите. Бирајте здравије опције помоћу којих ћете то урадити. Можете скувати супу из кесице или мало више посолити храну. Со је за тренинг врло важна јер се натријум који се у њој налази везује за воду и помаже у одржавању равнотеже тјелесних течности.
Неприкладна одјећа
Полиестер, најлон, одјећа која се лијепи за кожу – то није најбољи одабир за љетне тренинге. Умјесто тога, носите шире ствари, направљене од прикладних и природних материјала свјетлијих боја које вас неће додатно "гушити" и стварати осећај врућине.
Избјегавање воду док не осјетите жеђ
Немојте чекати да ојсетите жеђ и тек тада пити воду. Током љетних тренинга на отвореном тијело користи воду како би регулисало температуру. Ако не уносите довољно течности, јавља се умор и ваш тренинг није на нивоу на ком би иначе био. Зато на тренинг увијек понесите флашу воде. Такође, важно је и да цијели дан уносите довољно течности, без обзира на тренинге.
Непровјеравање времена
Када је у питању вјежбање напољу, љети температуре расту много брже него иначе, због чега је добро избјегавати тренинге између 10 и 17 сати, када је сунце најјаче, као и дејство УВ зрака. Најбоље је тренинг одрадити у раним јутарњим часовима или увече, када температуре падну. За тренинге увијек бирајте мјеста у сјенци, на којима нећете бити на директној сунчевој светлости.
Задржавање зимских стандарда
Ако током вашег најбољег тренинга истрчите километар за шест минута или одрадите интензивни кружни тренинг за 20 минута, немојте очекивати исте резултате и у љетним мјесецима. Када температуре порасту, нормално је да ваш учинак буде нешто слабији, посебно када су у питању кардиотренинзи. Покушај да се задрже исти резултати као у климатизованој теретани или у дану са савршеним временским условима, може лако да вас доведе до проблема. Умјесто тога, у вријеме врућина поставите другачије стандарде и будите реални у очекивањима.