Све већи број малољетника у Српској болује од неког облика менталног поремећаја, а како истичу психијатри стигма која је и даље присутна када се говори о менталном здрављу отежава лијечење најмлађих пацијената.
Како су у Институту за јавно здравство Републике Српске казали за "Независне новине", у 2022. години због поремећаја менталног здравља у јавним здравственим установама болнички је лијечено 230 малољетника.
Како су навели у Институту, најмлађи пацијент је имао свега двије године.
Додали су да су током 2022. године у јавним здравственим установама амбулантно лијечена 844 пацијента узраста од рођења до шест година, док је у приватним установама лијечено 280 пацијената.
- У јавним здравственим установама амбулантно је лијечено 1.408 пацијената узраста од седам до 19 година, док је у приватним установама лијечено 207 пацијената истог узраста - навели су у Институту за јавно здравство Републике Српске.
Да расте број малољетника код којих је присутан неки облик менталног проблема за "Независне новине" потврдила је Сања Јарић, дјечји и адолесцентни психијатар у болници "Младен Стојановић" у Приједору, која истиче да када говоримо о најмлађим пацијентима они најчешће имају проблема са говором.
- Случајеви из аутистичног спектра су у посљедње вријеме у великом порасту. Дјеца предшколског или млађег школског узраста имају поремећаје понашања. Чести су случајеви и адолесцената који се самоповређују - рекла је Јарићева, додајући да је у порасту и број адолесцената који имају емоционалне проблеме и депресију.
Нагласила је да све креће из породице, у којој се касно уоче проблеми, а и када се уоче, родитељи неријетко избјегавају одлазак код психијатра.
- Родитељи се све мање баве дјецом, а ту је и доступност друштвених мрежа. Дјеца су препуштена сама себи и групама својих вршњака - казала је Јарићева, додајући да је проблем што још постоји јака стигма која прати менталне проблеме у нашем друштву.
Истакла је да проблем представља и то када родитељи доведу дијете са проблемом те не схватају озбиљно оно што им психијатар каже.
- Родитељи одлазе код психолога, али ако их психолог пошаље код психијатра онда се углавном бране, говорећи: 'Шта ћемо ми овдје, моје дијете није лудо'. А када имамо родитеље који сарађују одмах се види помак, одмах видимо позитивне резултате код њихове дјеце - навела је Јарићева, додајући да је битна и добра сарадња са школама.
Иако у Специјалној болници за психијатрију Соколац не лијече малољетнике, у разговору за "Независне новине" Божидарка Пирковић, помоћница директора ове установе, казала је да се, нажалост, млађи пацијенти јаве можда и прекасно.
- Породица покуша сама да се бори, па се обољели чланови породице лијече амбулантно, а некад се и не лијече, јер је наша професија и даље стигматизована - рекла је Пирковићева, додајући да се млађи пацијенти не јављају у болницу само због психоза, већ и због алкохолизма и других овисности.