Народне ношње - огледало српског народа

18.09.2022. 19:46
0
ИЗВОР: srna.rs

Ревијом 30 српских оригиналних народних ношњи из БиХ, Србије, Црне Горе и Хрватске настављено је обиљежавање Дана и славе града Источно Сарајево.

Умјетнички руководилац Српског културно-умјетничког друштва "Бошко Вујадин" и колекционар народних ношњи Горан Ковачевић, који је у улози координатора ревије у сарадњи са управом града Источно Сарајево, рекао је Срни да је вечерас презентовано 30 народних ношњи српског становништва БиХ и региона.

- Вечерас имамо госте из Бијељине, Београда, из Подгорице, колега који су донијели дио своје колекције да представе грађанима Источног Сарајева, а ријеч је о ношњама из БиХ, Србије, Црне Горе и Хрватске - рекао је Ковачевић.

Ковачевић је истакао да су народне ношње огледало српског народа.

- Оне одражавају не само нашу културну баштину која је изузетно разнолика, него говоре и о статусу појединца и о статусу породице онога ко је носи - рекао је Ковачевић и додао да су народне ношње статусни симбол.

Он је напоменуо да су народне ношње значајне јер су оне дио материјалне културне баштине.

- Ми радимо на заштити, промоцији и презентацији народних ношњи и трудимо се да их што више приближимо становништву јер често срећемо случајеве да људи о томе не брину и најчешће то баце или спале, а ми колекционари и културно-умјетничка друштва увијек то радо примамо на чување како би их представљали публици у земљи или иностранству - нагласио је Ковачевић.

Он је навео да су вечерас публици представљене ношње старе од 80 до 100, а неке чак и више година.

Ковачевић је појаснио да су ове ношње рађене ручно, да су аутентичне и да су представљене двије реконструкције ношњи из источне Херцеговине и Осата код Сребренице од којих постоји само по један примјерак у Земаљском музеју у Сарајеву.

- Успјели смо да их потпуно реконструишемо како бисмо их могли приказати јавности након више од 150 година - рекао је Ковачевић.

Марко Радовић из Београда рекао је да је љубав према народним ношњама почела из дјетинства.

- Почео да играм у културно-умјетничком друштву и тиме сам почео да се бавим, а заинтересовало ме је како су те ношње изгледале у мом родном крају на Гласинцу на Романији, одакле су моји преци - навео је Радовић.

Он је напоменуо да од краја до краја варирају и сазнања о народним ношњама.

- У неким крајевима свијест о очувању, његовању и презентацији народне ношње је доста добра и има доста сачуване народне ношње, али има крајева у којима је народна ношња доста пропала, запуштена, јако је мало сачуваних и фотографија, а неке области нису ни истраживане па недостаје и литературе о народној ношњи - рекао је Радовић.

Стефан Вулић из Бијељине рекао је Срни да се, између осталог, бави сакупљањем оригиналних народних ношњи.

- Мајка ми је из Семизовца, а отац из Какња и вечерас носим љетњу радну народну ношњу из Сарајевског поља - рекао је Вулић.

Он је напоменуо да је наслиједио ту љубав од прабаке која је народну ношњу носила 86 година.

- Сваку прилику коју могу користим да обучем народну ношњу, било да је ријеч о слави или било ком другом весељу, народна ношња је мој саставни дио - наглашава овај младић.

Публици су се вечерас представили и извођачи етно музике Бранка Зечевић и гуслар Максим Војводић.

Коментари 0
Повезане вијести
У Источном Сарајеву наредне седмице контрола предшколских установа У Источном Сарајеву наредне седмице контрола предшколских установа
Позовимо 1435 за лијечење Милке Илишковић из Источног Сарајева Позовимо 1435 за лијечење Милке Илишковић из Источног Сарајева
Божовић угостио ученике из Краснодара Божовић угостио ученике из Краснодара
Најчитаније
  • Борбе у Подрињу - Зворник, Шековићи 1992.
    17h 50m
    8
  • Бабаљ има питање за Владу: Шта значи члан 8. Закона о платама у МУП Републике Српске?
    8h 9m
    1
  • Општина Источно Ново Сарајево: У априлу низ активности помоћи грађанима
    14h 53m
    0
  • Прекнута сједница Дома народа, Бошњаци изашли из сале
    10h 20m
    6
  • Изгласана смјена српских замјеника министара у Савјету министара
    13h 57m
    1