Не жале новац да осујете план лопова

24.10.2023. 08:49
0
ИЗВОР: glassrpske.com

Да ауто-мафија не сједи скрштених руку показује податак полиције да је за девет мјесеци у Српској украдено 49 возила, а возачи у страху да не остану без лименог љубимца све чешће посежу за уградњом заштите, без обзира на тржишту вриједност возила.

У сервисима који се баве уградњом система заштите у возила кажу да имају пуне руке посла, јер све више грађана жели да сачува свој аутомобил од лопова и за то не жале новац.

У сарајевској фирми “Комел” кажу да из дана у дан имају све више муштерија, а углавном уграђују три-четири различита система.

- Међутим, најпопуларнији је онај који кошта 550 КМ. Ријеч је о систему који приликом крађе блокира мотор и покрене аларм. У посљедње вријеме муштерије све више траже да уградимо и систем од 1.200 КМ који се повезује са мобилним телефоном тако да помоћу GPS-а власници имају потпуну контролу над возилом - казали су у овој фирми.

И сајтови за оглашавање преплављени су рекламама за аларме и разне друге опреме за заштиту четвороточкаша од крађе.

Власник радње “Патрол лајн” Дарио Реч каже да возачи којима је једном украдено возило више из салона не излазе док не уграде систем заштите, који најчешће подразумијевају блокаду мотора и аларм.

- Чим се прочује да је неки аутомобил украден нама се одмах посао увећа. Углавном препоручујемо комбиновани систем који пружа стоодстотну заштиту, а кошта око 1.000 КМ - казао је Реч.

У Министарству унутрашњих послова (МУП) РС истакли су за “Глас” да је за девет мјесеци ове године украдено 49 возила.

- Четири кривична дјела починила су позната лица, а 45 непозната, при чему је накнадно расвијетљено 36 кривичних дјела, док је нерасвијетљено девет - навели су у МУП-у.

Најчешћа мета лоповима били су “фолксваген”, “ауди”, “BMW” и “мерцедес”.

- Истовремено, пронађено је и власницима враћено 60 возила, од којих је 40 отуђено на територији Српске, пет у ФБиХ и 15 четвороточкаша за којим је потрагу расписао Интерпол - навели су у МУП-у и додали да је лани евидентирано 46 крађа возила, а 56 годину раније.

Према ријечима вјештака саобраћајне струке Реље Мировића, један од разлога крађе јесте раст цијена ауто-дијелова, као и отежана набавка половних возила из Европе.

- С обзиром на то да се возила морају одржавати, дијелови мијењати, појединци користе прилику да лако и брзо дођу до новца. Било је много случајева, додуше раније, да украдена возила завршавају на ауто-отпадима због дијелова - истакао је Мировић.

С друге стране, у ауто-отпадима тврде да је немогуће продавати дијелове са украдених возила због сталних инспекцијских контрола.

- Оштећена возила и ауто-дијелове углавном набављам у иностранству или овдје код нас али под условом да су папири уредни. До сада нисам ни имао ситуацију да ми неко нуди сумњива возила, а и да јесам сигурно не бих прихватио - казао је власник ауто-отпада “Шпица” из Бањалуке Стефан Кременовић.

Пише: Данијела Бајић

Коментари 0
Повезане вијести
Одржан заједнички састанак о клизишту на Требевићу Одржан заједнички састанак о клизишту на Требевићу
Сњежне падавине ослабиле, опрез због поледице ноћу Сњежне падавине ослабиле, опрез због поледице ноћу
Од јутрос 19 удеса у Бањалуци, полиција апелује на опрез Од јутрос 19 удеса у Бањалуци, полиција апелује на опрез
Најчитаније
  • Данас славимо Светог Нектарија Егинског
    13h 33m
    0
  • Земљорадник с ратним ордењем свирао кларинет
    11h 44m
    1
  • Снијег изазвао проблеме на Сокоцу: Без струје и воде у појединим дијеловима општине
    13h 18m
    1
  • Забрана саобраћаја за теретна возила преко Романије
    8h 14m
    1
  • Преминуо Драган Марковић Палма
    2h 15m
    0