Код људи који у каснијем животном добу учестало размишљају о негативном може довести до опадања когнитивних способности и већег таложења два штетна протеина који доводе до појављивања Алцхајмерове болести, показују резултати најновије студије коју су спровели британски научници.
Према њиховој тези, навике као што су негативно размишљање о прошлости и забринутост за будућност стога могу представљати још један фактор ризика од обољевања од деменције, наводи CNN.
У истом истраживању, установљено је да су депресивни и анксиозни људи подложни израженијем опадању когнитивних способности у односу на људе који то нису, што се поклапа са налазима неких ранијих студија.
Међутим, измјерени ниво протеина под називом "тау" и "амилоид", који су одговорни за појављивање Алцхајмерове болести, није био виши код људи који су већ патили од депресије и анксиозности, што доводи до претпоставке да су управо честе негативне мисли главни разлог због којег депресија и анксиозност доприносе обољевању од Алцхајмерове болести, али истраживачи тврде да су за конкретнији закључак потребна даља испитивања.