Велики број грађана региона могао би искористити погодности новог закона о усељавању стручне радне снаге у Њемачку. Закон који олакшава процедуре за запошљавање радника из земаља ван Европске уније, омогућава и боравак у Њемачкој до шест мјесеци само за тражење посла.
Издавачко-истраживачки центар Демостат је на својој страници навео да је у Њемачкој укинут “резиденцијални тест рада”, односно да се грађани региона изједначавају са резидентима ЕУ по правима на запошљавање у њемачким компанијама.
По новом приједлогу који старта од 1. марта, послодавци у Њемачкој више неће морати да доказују да не могу да нађу квалификоване раднике у својој земљи уколико желе да запосле стручњака који није држављанин те земље.
Поједностављене су процедуре за признавање дипломе усељеницима из трећих земаља, тако да ће грађани региона краће чекати на издавање званичних потврда и нострификацију диплома.
Уведена је могућност да чак и они који немају никакав посао загарантован у Њемачкој могу да дођу и бораве у тој земљи са посебном визом и до шест мјесеци тражећи посао.
Да би добили такво одобрење, морају да испуне одређене услове као што је доказивање да имају довољно средстава да се издржавају јер неће имати право ни на какав облик социјалне помоћи.
До сада су грађани региона могли у Њемачкој да остану најдуже три мјесеца и то у туристичкој посјети, иако су многи то користили за рад на црно и покушај тражења сталног запослења.
– Четврта промјена која се најављује посебно је важна за исељенике из земља регије зато што се односи на смањење гужви и убрзавање процеса за добијање термина у конзулатима што је до сада често представљало најтежи дио процеса за коначно исељење – указао је Демостат.
Новим законом требало би да амбасаде додјељују термине најдуже у року од 14 радних дана од подношења захтјева за термин, док би одлука о одобрењу визе требало да се донесе у року од три седмице након термина.
Програмери, инжењери електротехнике али и квалификовани електричари, његоватељи и његоватељице и здравствени радници налазе се на врху листе најтраженије радне снаге у Њемачкој, према подацима Декра академије из те земље. Процјене су да Њемачкој тренутно недостаје око 1,7 милиона индустријских радника, мајстора и медицинског особља, преноси Klix.