Енвер Зорнић неће остати на функцији директора јавног предузећа Топлане Сарајево уколико се покажу тачним информације о томе да је у рату наредио ликвидације Срба и Хрвата у Сарајеву, потврдио је за Klix.ba предсједник Кантоналног одбора СДП-а Сарајево Дамир Машић.
Портал Журнал објавио је да је новоименовани директор јавног предузећа Топлане Сарајево Енвер Зорнић осуђен да је наредио убиства Јагоде Јанковић и Сретена Нинковића, чија су тијела потом спаљена, те да је правоснажно осуђен на десет година затвора. Јединица којом је командовао наводно је убила и Јосипа Гогала, члана сарајевског ХДЗ-а.
Предсједник Кантоналног одбора СДП-а Сарајево Дамир Машић овим поводом рекао је у разговору за Klix.ba како СДП није имао те информације приликом именовања Зорнића на позицију директора.
- Уколико се те информације покажу тачним он неће остати на функцији директора. Дакле, сам ће поднијети оставку или ће бити смијењен - казао је Машић.
Журнал је објавио како је сарајевски "ратни херој", који је на приједлог СДП-а, уз претходну сагласност Владе Кантона Сарајево, почетком септембра именован за директора Кантоналног јавног комуналног предузећа Топлане Сарајево, у рату осуђиван због наређивања убистава сарајевских Срба и Хрвата.
- Директор - Енвер Зорнић, дипломирани економиста, рођен 29. 2. 1964. године - пише на службеној интернет страници КЈКП Топлане.
Исти лични подаци наведени су и у пресуди Окружног војног суда у Сарајеву датираној 3. аугуста 1993. године којом је оптужени Енвер Зорнић осуђен на јединствену казну затвора у трајању од десет година и два мјесеца због тога што је са својим помагачима починио кривично дјело убиства из члана 36 став 2 тачка 6 Кривичног закона Републике БиХ.
- Јесте ли ви тај - питали су новинари Журнала Енвера Зорнића двије и по деценије послије.
- Ето, сад сте прочитали - одговорио је директор сарајевских Топлана, не желећи негирати, али ни потврдити да је управо он, са још шест својих познаника и комшија, као припадник Армије Републике Босне и Херцеговине правоснажно осуђен за убиства и пљачке небошњака у сарајевском насељу Храсно.
Ипак, потврдио је да су лични подаци наведени у пресуди његови те да је 1993. године био у притвору након што је ухапшен због убистава. Енвера Зорнића, Изета Тињка, Мирсада Ашанија, Амира Хусића, Енвера Џанку, Џемала Хрустановића званог Парага и Исмета Тињка Окружни војни суд у Сарајеву тада је осудио на скоро 54 године затвора. Пресуду је изрекао тадашњи судија, а данашњи адвокат Мухидин Капо.
- Сјећам се да сам их осудио и да је пресуда постала и правоснажна - потврдио је у разговору за Журнал адвокат Капо.
Зорнић се, како пише Журнал, наравно, не жели сјетити, па му сјећање покушавају освјежити тачком један пресуде у којој је детаљно описано како су убијени Јагода Јанковић и Сретен Нинковић.
Уз претходни договор са Зорнићем, Исмету Тињку, Мирсаду Ашанију и Амиру Хусићу је наређено да Јагоду Јанковић одведу из притвора којим је управљао Зорнић те су је "аутомобилом марке ГОЛФ, у којем су говорили да је воде на размјену на Грбавицу, довезли до напуштене и изгорјеле куће у улици Вараждинска 34, увели је у крању просторију, те када је она закорачила у просторију, Ашани Мирсад, који се налазио иза ње, из раније репетираног пиштоља марке ТТ испалио је један хитац у предјелу главе".
Идентична ситуација услиједила је и са Сретеном Нинковићем. Њега је убио Изет Тињак. Након што су "завршили посао", Зорнићеви војници су убијене полили бензином те их спалили.
- Након што је букнуо пламен напустили су ово мјесто и вратили се у просторије 6. Брдске бригаде гдје су Зорнића извијестили да су урадили што им је било наређено - наведено је у пресуди.
Иста група, 7. децембра 1992. године у кућу у Вараждинској улици одвела је Словенца Јована Поповића. И њега су убили на идентичан начин. Након обављеног посла Енвер Џанко и Изет Тињак су отишли и у стан Јосипа Гогала, тада директора Републичке управе за приходе и буџет. Гогало је био члан ХДЗ-а БиХ. Његова супруга Зорица Гогало тада је с дјецом била у Словенији.
- Према причама очевидаца, ухапшен је и одведен у просторије војне полиције, које су биле у подруму наше зграде, када се враћао с посла и када је реаговао на хапшење нашег комшије Јована Поповића. Након тога су га наприје одвели у стан који су претресли, а вредније предмете су однијели - написала је Журналу Зорица Гогало, пензионисани судија Суда БиХ и Врховног суда ФБиХ.
Јосип је претходно мучен, а онда је одведен у кућу у Вараждинској улици. Тамо су му пуцали у главу.
- Страшно је то - рекао је Енвер Зорнић Журналу након што су му прочитани детаљи пресуде којом је управо он осуђен на десет година затвора, јер је формално руководио јединицом која је у насељу Храсно брдо пљачкала, мучила, убијала и спаљивала небошњаке.