У циљу очувања сјећања на 10. септембар 1993. када је Народна скупшина Српске донијела први закон о статусу и правима ратних војних инвалида и породица погинулих бораца јуче је у Рогатици први пут обиљежен овај датум.
Скупштина ратних војних инвалида (РВИ) Републике Српске донијела је одлуку да се овај датум прогласи као слава ове организације и да се сваке године обиљежава на пригодан начин.
Домаћин је било Удружење РВИ у Рогатици, чији је предсједник Миломир Ећимовић и предсједник Скупштине РВИ Српске.
Обиљежавању су присуствовали и представници Савеза Републике на челу са предсједником Драганом Врховцем и представници већег број удружења РВИ широм Републике Српске.
Настављајући традицију заједничког дружења свој прилог дали су и представници Савеза РВИ и породица погинулих бораца Војводине на челу са предсједником Миленком Дубравцем и сарадсницима.
Дан РВИ Српске у Рогатици почео је полагањем вијенца пред Спомен-собом која чува сјећање на 291 погинулог борца са подручја рогатичке и неких сусједних општина у посљедњм рату, а парастос у Спомен-соби одржао је парох цркве у Рогатици Предраг Масал.
Овом приликом представници Савеза још једном указали су на тежак положај РВИ.
- Тражимо да основица за обрачун инвалиднине буде просјечна остварена плата у Републици и да се РВИ ослободе плаћања лијекова, јер неки инвалиди за лијекове дају и цијеле своје инвалиднине, посебно они од 5 до 10 категорије инвалидности – истакли су из Удружења.
- Уз то, тражимо и веће учешће локалних заједница у рјешавање материјалних и других проблема РВИ, јер смо ми и њихови, а не само државни проблеми – навели су.
Фото: Сретен Митровић
Иначе, РВИ су, рекао је овом приликом предсједник Савеза Драган Врховац, категорија у опадању.
- Било нас је преко 45.000, а посљедњи подаци говоре да је садашње стање око 33.000. Али смо зато да се по сваку цијену чува и сачува Република Српска. Без ње не би било ни нас - нагласио је Врховац.
У част првог обиљежавања представници Савеза из Војводине, послије интонирања химни Републике Српске и Србије, предали су колегама из Српске заставу тробојку дугу 50 метара у нади да ће још више повезати два братска савеза, односно Републику Српску и Србију са Војводином.