У Старом Броду код Рогатице обиљежена је осамдесета годишњица злочина над више од 6.000 Срба Сарајевско-романијске регије, које су на стравичан начин побиле усташе Јуре Францетића.
Помену за страдале присуствовао је начелник општине Рогатица Милорад Јагодић са сарадницима, начелници општина регије, као и бројни вјерници. Осим њих, данашњем обиљежавању су присуствовали и делегације Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука, Удружење „Карађорђе" из Херцег Новог и представници невладиних организација и удружења проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата.
Убијеним српским цивилима служен је парастос, након чега су положене руже у ријеку Дрину.
Масовније информисање Срба о страшном злочину, који се ту десио у прољеће 1942. почело је 2012. године када је до Старог Брода пробијен макадамски пут. До тада једини начин да се дође до овог села, које припада територији општине Рогатица, био је ријеком Дрином.
Због визије визије тадашњег директора Шумског газдинства „Сјемећ”, а садашњег начелника општине Рогатица Милорада Јагодића, пробијен је пут и почело је откривање истине која је деценијама скривана због лажног братства и јединства.
Током 2008. године подигнуто је обиљежје у знак сјећања на овај злочин, а у плочама од камена су уклесана имена убијених.
У мају 2019. године освештан је Спомен-музеј старобродским жртвама уз који се налази 27 скулптура са 39 ликова, које симболизују збијег и улазак српских мајки са дјецом у наручју у набујалу Дрину.
Фото: katera.news