Представници општине Рогатица, општинске Борачке организације и породице погинулих посјетили су данас мјесто погибије и положили вијенце на споменик 10 бораца Војске Републике Српске убијених у НАТО бомбардовању телекомуникационог торња на Зловрху код Жепе у ноћи између 29. и 30. августа 1995. године.
Начелник Рогатице Милорад Јагодић рекао је Срни да је данас, полагањем вијенаца и служењем помена за душе пострадалих, обиљежено 28 година од гнусног злочина и страдања српских војника у НАТО бомбардовању положаја Војске Републике Српске у коме су прве жртве били млади људи са подручја ове општине који су обезбјеђивали телекомуникациони торањ на Зловрху.
- Те ноћи изгубили смо 10 наших бораца, а посљедњих година имамо све више наших суграђана који умиру од карцинома, што је посљедица бомбардовања муницијом са осиромашеним уранијумом - рекао је новинарима предсједник Општинске борачке организације Рогатица Мишо Соколовић.
Према његовим ријечима породице погинулих, саборци и грађани ове општине питају се и данас зашто су недужни млади људи морали да страдају пред сам крај рата, с обзиром на то да је торањ на Зловрху већ тада изгубио стратешки значај, јер се у то вријеме користила сателитска технологије.
У Нато бомбардовању у ноћи између 29. и 30. августа погинули су припадници Рогатичке лаке пјешадијске бригаде, браћа Љубомир и Драгомир Бакмаз, Зоран и Раденко Сорак, Велимир Ујић, Милош Јовичић, Дарко Мотика, Зоран Нерић, Андрија Обрадовић и Милан Станишић.
Зловрх је највиша кота Жепске планине, надморске висине 1.526 метара, која се налази између Рогатице и Сребренице и била је у вријеме бомбардовања под контролом Војске Републике Српске.
Република Српска 9. септембра обиљежава Дан сјећања на жртве НАТО бомбардовања које су снаге Алијансе извршиле од 30. августа до 14. септембра 1995. године на територији БиХ без одобрења Савјета безбједности УН.
Током НАТО операције "Намјерна сила" погинуло је 46, а рањено најмање 98 припадника Војске Републике Српске, те пет припадника радне обавезе, подаци су Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и несталих лица. У НАТО бомбардовању Републике Српске погинуло је најмање седам цивила, док је најмање 21 цивил рањен.
Снаге НАТО-а бациле су на Републику Српску укупно 1.026 бомби, међу којима је 13 крстарећих ракета типа "томахавк", док је укупна тежина баченог експлозива износила око 10.000 тона.
Званичан разлог за бомбардовање Републике Српске било је гранатирање сарајевске пијаце Маркале 28. августа 1995. године, када је Унпрофор без доказа одмах за то оптужио Војску Републике Српске.
Иницијатива за обиљежавање Дана сјећања на жртве НАТО бомбардовања покренута је у Андрићграду 26. августа 2018. године на приједлог Новинске агенције Републике Српске - СРНА.