Служењем парастоса и полагањем цвијећа за погинуле и умрле припаднике Прве сарајевске механизоване бригаде на Војничком гробљу у Миљевићима, Борачка организација Источно Ново Сарајево обиљежила је 30 година од њеног формирања.
Поред овог значајног датума, обиљежена је и годишњица формирања Сарајевско-романијског корпуса Војске Републике Српске.
Тим поводом, предсједник Борачке организације Драгиша Тушевљак рекао је новинарима да је бригада бројила више од 5.000 бораца, од којих је 618 бораца погинуло, а 1.500 једном или више пута рањено.
Он је нагласио да је бригада имала искључиво одбрамбени карактер да сачува српско цивилно становништво по дубини територије и комуникацију Лукавица-Пале, те Лукавица-Трново и даље.
- Шаљемо поруку да смо за мир, а младим генерацијама поручујемо да наставе његовати традицију и баштинити сјећање на важне историјске догађаја српског народа – рекао је Тушевљак.
Градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић поручио је да је једина права истина Република Српска и животи који су борци дали за њено стварање.
Он је послао јасну поруку да су најзаслужнији за стварање Републике Српски погинули борци, који су своје животе уткали у Републику Српску, као и рањени и преживјели борци који су учинили да територија сарајевског ратишта остане одбрањена.
- Више од хиљаду дана живота дали су војници Војске Републике Српске за одбрану и стварања Српске, а наша обавеза је да наставимо да чувамо традицију ове бригаде и Сарајевско-романијског корпуса – рекао је Ћосић.
Фото: katera.news
Обиљежавајући овај значајан датум, почасни генерал Војске Републике Српске Благоје Ковачевић, истакао је да је Сарајевско-романијски корпус формиран одлуком Главног штаба Војске Републике Српске, 22. маја 1992. године.
- Овај корпус су чиниле старјешине Четвртог корпуса бивше ЈНА и резервног састава који се тада нашао на простору Српског Сарајева – појаснио је Ковачевић.
Он је додао да за све вријеме рата Сарајевско-романијски корпус није изгубио ни педља српске територије, те да је одбио двије велике муслиманске офанзива у покушају деблокаде града Сарајева
- Значај Сарајева и Сарајевско-романијског корпуса види се из данашње перспективе јер се и дан данас води политичка борба, а Срби су опстали на подручју које им је припало након потписивања Дејтонског споразума, изградили су нови град, нова насеља и даће бог да ту и остану – поручио је Ковачевић.
Зона одговорности Корпуса обухватала је подручје градских сарајевских општина, Хан Пијесак, Соколац и Рогатицу, а, и поред тога што није обухватао већи простор, овај корпус имао је веома деликатан задатак да блокира и под својом контролом држи Сарајево.
У борбеним дејствима за слободу Републике Српске живот је положило око 3.500 бораца овог корпуса.
У оквиру Сарајевско-романијског корпуса 20. маја 1992. године формирана је Прва сарајевска механизована бригада.
Ова бригада састављена је од 40. механизоване бригаде, која је дислоцирана из Загреба на простор Лукавице и 49. моторизоване бригаде. По свом саставу била је велике ватрене моћи, па је најчешће давала готове јединице у састав других јединица слабије ватрене моћи.
Бригада је током цијелог рата пружала артиљеријску подршку свим јединицама Сарајевско-романијски корпус.