У протеклих седам година на Западном Балкану отворено више од 700.000 нових радних мјеста, али су само на 4,3 одсто тих радних мјеста запослени људи млађи од 24 године.
Према статистичким подацима, које је саопштило Вијеће за регионалну сарадњу (РЦЦ), младој особи у екс ју државама потребно је, у просјеку, око двије године да добије посао. Утврдили су да у регион више од 250.000 незапослених младића и дјевојака активно траже посао.
– Када су младе жене у питању, често се дешава да се не школују нити се на други начин усавршавају и незапослене су. Уз све то, једна трећина младих није задовољна вјештинама стеченим у оквиру образовног система, јер обично не задовољавају потребе њихових радних мјеста – саопштено је из Вијећа за регионалну сарадњу.
Чак 36 одсто запослених младих људи тврди да су у протеклих 12 мјесеци на радном мјесту морали или да стекну нове вјештине или да унаприједе постојећа знања, показује Балкански барометар за 2019. годину.
Представници земаља Западног Балкана су се још прошле године обавезали да ће омогућити запошљавање већег броја жена на боље плаћеним пословима, који захтевају више квалификације.
Иапак та се обавеза, како показује Балкански барометер, не испуњава, бар не жељеном динамиком.
Вијеће за регионалну сарадњу је инцијатива насљедница некадашњег Пакта за стабилност југоисточне Европе. Они сваке године објављују Балкански барометер, истраживање које се бави перцепцијом грађана и привредника о напретку у земљама региона.