Експериментална вакцина против корона вируса подстиче тијело да ствара антитијела против вируса, кажу стручњаци из кинеске компаније “Sinovac Biotech Ltd".
Ова компанија додаје да је вакцина још увијек у фази тестирања и да се оно спроводи на више од 700 волонтера у убрзаном испитивању, које комбинује фазу и у наредни корак, фазу II.
- Резултати клиничке студије фазе II показују да вакцина индукује неутрализујућа антитијела 14 дана након вакцинације - наводи се у изјави компаније.
Такође је наглашено да нико није успио да покаже да ли ова неутрализујућа антитијела могу да заштите људе од инфекције Ковид-19, али произвођачи вакцина се надају да хоће.
Више од 90 одсто добровољаца у фази II развило је та антитијела, наводи се у саопштењу компаније.
- "Sinovac" сарађује са Институтом Бутантан у Бразилу како би припремио и спровео клиничку студију фазе III", додаје се.
Тестирање фазе III је посљедњи корак у тестирању, који показује да ли вакцина или лијек дјелују, прије него што затраже одобрење од регулатора.
Како то функционише?
"Sinovac Biotech Ltd" користи старомодни приступ прављењу вакцине против корона вируса, ону која користи цијели вирус да би подстакла тијело да развије имунитет. Вирус се инактивира тако да не може да изазове болест.
Овај приступ цијелом вирусу је спорији, јер у фабрикама морају да се узгајају серије вируса да би се направиле велике количине вакцине, али је ефикасан.
Овакве вакцине се још увијек користе, таква је полио-вакцина и вакцина против бјеснила.
САД напредују са новијим вакцинама направљеним кориштењем дијелова генетског материјала вируса. Оне се брже праве, али научници морају да утврде који је дио вируса најбољи за копирање како би се изазвао снажан имунолошки одговор.