Оливера Марковић – Она једна била је цио ансамбл

19.05.2025. 11:40
3
ИЗВОР: sputnikportal.rs

Оливера Марковић – то је цeо ансамбл. Тако је давне 1997. године жири за додјелу највећег домаћег глумачког признања „Добричин прстен“ образложио одлуку да награди глумачку диву чија је неодољива харизма зрачила како с позоришне сцене, тако и с филмског платна и телевизијских екрана, а подједнако освајала и све оне који су је познавали приватно.

У част 100. годишњице рођења Оливере Марковић Музеј Народног позоришта у Београду приредио је изложбу фотографија које свједоче о каријери велике глумице на сцени националног театра, у којем је остварила 36 улога, укључујући и оне које су његов заштитни знак – Коштану и Госпођу министарку.

Заљубљена у глуму од малих ногу

Оливера Марковић је била увјерљива као љубавница или заводница, као мајка или бака, као комедијашица или трагичарка, као грофица, краљица, хероина, каже у разговору за Спутњик Мирјана Одавић, кустоскиња Музеја позоришне уметности Србије и ауторка изложбе у Музеју Народног позоришта.

Саговорница Спутњика истиче да је поставка замишљена не само као хронолошки пресјек глумачке каријере Оливере Марковић на сцени националног театра, него и као омаж жени коју је, поред неспорног и раскошног глумачког талента, красила скромност обојена шармом и неодољивим смислом за хумор.

- Оливеру Марковић доживљавам, пре свега, као великог човека, изузетно професионалну глумицу, с природним талентом за глуму. Она је још као девојчица у својој соби стварала позориште, у којем је била и редитељ, и сценариста, и глумица, и костимограф. Од малих ногу била је предодређена за театар - истиче Одавић.

За вријеме окупације своју љубав према театру Оливера Марковић је наставила да његује и развија заједно с групом вршњака, гимназијалаца и студената, с којом је почела да спрема представе на Коларчевом универзитету и у београдским становима.

Од Коштане до Живке министарке

На сцену националног театра закорачила је 1950. године, као 25-годишњакиња, у представи „Сирано де Бержерак“, а 1958. добила је позив да гостује у „Аутобуској станици“ као Шери.

Била је чланица Београдског драмског позоришта, потом новосадског Српског народног позоришта, из којег је 1967. прешла у Народно позориште у Београду и њему остала све до одласка у пензију, 1989. године.

Улоге које је остварила у Народном позоришту биле су жанровски разноврсне, почев од Дарје у „Тихом Дону“, преко Маше у Толстојевом „Живом лешу“, Агафје у Гогољевој „Женидби“, Александре у Анујевој „Коломби“, Јулишке у Нушићевом „Путу око свijета“, Либере у Голдонијевим „Рибарским свађама“, Аркадине у Чеховљевом „Галебу“, Бабе у „Горском вијенцу“, Жене у „Пат или игра краљева“, Госпође Олге у истоименом комаду Милутина Бојића, Гђе Јеце Ђерман у „Како засмијати господара“ Виде Огњеновић, Филаменте и Мадам Парнел у Молијеровим „Ученим женама“ и „Тартифу“, све до Брехтове Мајке Храбрости, Нушићеве Живке министарке и Станковићеве Коштане.

- Она је, једноставно, могла да игра све - од трагедије до фарсе, од комедије карактера до модерне драме. Имала је јединствен осећај за нијансу, за тон, за паузу - истиче Мирјана Одавић.

Спутњикова саговорница подсјећа на то да је Оливера Марковић остала упамћена не само по више од сто позоришних, него и педесетак филмских и више од 25 телевизијских улога, као и по руским романсама које је радо пјевала.

Фотографије као свједочанство о глумици и њеним ликовима

Мирјана Одавић истиче да се трудила да на изложби буду представљене фотографије које не приказују само глумицу у улози, већ и карактере које је тумачила. Обојене новим технологијама, оне уносе посебну топлину у сценске тренутке који су деценијама били доступни само у црно-бијелој верзији.
- Дизајнер изложбе је Јован Тарбук, изузетно талентован млади човек с којим сарађујем годинама и препознајемо шта желимо једно од другог. Тако смо одлучили да њен лик 'Мајке Храбрости' буде издвојен као стојећа фигура, изместили смо је у витрину и осветљена је тако да заиста доминира самом изложбом. Делује као да Оливера стоји ту у својој улози. Још једна стојећа фигура је направљена на основу њене улоге у представи 'Коломба', на којој врцавост једне даме зрачи из њеног лица. Остале фотографије се налазе у четири мање и једној великој витрини - наводи Мирјана Одавић.

Једна од централних фотографија приказује Оливеру Марковић како у представи „Аутобуска станица“ игра на столу, уз Северина Бјелића и Павла Минчића, у сцени која је, како истиче Мирјана Одавић, „достојна холивудске класике“.

Непоновљива – од глумачког талента до човјечности

- Била је непоновљива у сваком сегменту, и као позоришна, и као филмска и телевизијска глумица. Имате глумце који су у једној представи усвојили одређени начин говора и онда га преносе у сваку следећу, препознатљиви су. Оливера Марковић је била јединствена по свом природном таленту, али и по својој људскости - истиче она.

Први играни филм „У планинама Југославије“ Оливера Марковић је снимила 1945. године, а три године касније, постала је један од студената прве генерације Позоришне академије, у класи Мате Милошевића.
У импозантном опусу од 63 снимљена филма, издвајају се „Сумњиво лице“, „Посљедњи колосијек“, „Влак без возног реда“, „Узаврели град“, „Др“, „Козара“, „Пут око свијета“, „Сибирска леди Магбет“, „Национална класа“, „Петријин вијенац“, „Мајстори, мајстори“, „Мој тата на одређено вријеме“, „Балкан експрес“, „Већ виђено“, „Браћа по матери“, „Сабирни центар“, „Урнебесна трагедија“.
Међу филмским наградама истичу се двије Златне и једна Сребрна арена на Филмском фестивалу у Пули, те „Славица“ за укупни допринос развоју филмске умјетности.
Радо је снимала и за телевизију – 13 драма, 26 серија и више шоу-програма, а остварила је и педесетак улога у радио-драмама.
- С обзиром на то да сам ја један део своје младости провела уз 'Невен', Оливера Марковић ми се урезала у сећање из тога. Не сећам се како се зове њена улога, али ми је она ту перфектна. Била је врло упечатљива у периоду када је играла у 'Мачки на усијаном лименом крову' у Београдском драмском позоришту. Она је припадала генерацији која је стварала Београдско драмско позориште и унела је тамо своју младалачку енергију с бројним другим колегама - каже Одавић.
У једном интервјуу из 1980. године Оливера Марковић је рекла да је „позориште за њу – љубав, музика – задовољство, филм и телевизија су јој донели популарност, али је у позоришту, ипак, направила своје највеће улоге“.

Изложба о Оливери Марковић у Музеју Народног позоришта биће отворена до краја ове позоришне сезоне, а публика ће моћи да је види и у првим недјељама наредне сезоне, све до средине октобра.

Коментари 3
  • Generic placeholder image
    Рашо 19.05.2025. 13:55
    Докле год се звезде на небу светле,
    И докле год се тишина чува у дубинама планина,
    Радован ће бити име што се у песмама пева,
    Људска храброст у обрисима свете историје.
  • Generic placeholder image
    Рашо 19.05.2025. 13:51
    Када све прође, и времена се промене,
    Твој херојски дух ће увек остати,
    Јер си у срцу свих, као звезда што си,
    Ратко херој, песма твога имена живи.
  • Generic placeholder image
    Рашо 19.05.2025. 12:53
    У рату и мирном времену, стојимо као зид, Наше име, наш понос, у срцу се крије. Српско Сарајево, ти си свети простор, Где храброст и част су више од злата.
Повезане вијести
Оливера Марковић – Кутији за накит крије тајну њене величине Оливера Марковић – Кутији за накит крије тајну њене величине
Најчитаније
  • Рагиб Халиловић – Херој са Грбавице
    5h 41m
    11
  • Сарајево, град који је убио љубав...
    19h 56m
    8
  • Како је страдао митрополит Петар Зимоњић
    4h 48m
    8
  • Епископ Николај Велимировић на данашњи дан проглашен светим
    5h 26m
    1
  • Паљанка Маја Фуртула за четири године школовања није имала ниједан изостанак са наставе
    6h 29m
    2