Индустрија извоза и увоза банана је великом проблему и бори се са опаком болешћу, која погађа ово тропско воће.
Болест која пустошли усјеве банана дошла је на територију Латинске Америке, која је уједно и највећи извозник банана. С обзиром на то, расте забринутост око тога како ће ово утицати на свјетско тржиште.
У питању су банане сорте кавендиш познате по својој издржљивости током извоза.
Научници су годинама упозоравали да ће велике компаније за извоз банана морати временом да нађу нову сорту с обзиром на то да се болест проширила у Азији и даље. Потом су овог мјесеца гљивице пронађене на усјевима у Колумбији.
Управо ово је још један доказ да су кавендиш бананама дани одбројани, али и даље има довољно времена да се нађу алтернативе.
-Мислим да ово неће утицати на снабдјевеност супермаркета кавендиш бананама у скорије вријеме-, рекао је Ренди Плоц, пензионисани научник са Универзитета Флорида који је изучавао болести тропских биљака.
Док се многе сорте банана гаје широм свијета за домаћу употребу, оне које се најчешће увозе у САД и ЕУ су већином кавендиш.
Банане се узгајају веома тешко, а проналазак сорти које су погодне за трговину није лак посао, пише AP.
Осим што су плодносне, кавендишке биљке дају банане које могу да преживе пута од топле климе до далеких супермаркета, а да не сазру пребрзо.
Ипак, историја је показала и какви су ризици ослањања на једну сорту банана. Не тако давно, свјетским тржиштем је управљала друга банана, Грос Мајкл, звана и "Велики Мајк". Стручњаци кажу да је њена испорука била још лакша и да је била чак и слађа. Било како било, "Мајк" је опустошен због болести која сада напада кавендиш.
Разлика је што данас не постоји план Б, односно није нађена сорта која би могла да замијени кавендиш.