Основни суд у Сокоцу омогућио је адвокатима, ангажованим по службеној дужности, да без основа зараде на десетине хиљада марака. Док су са једне стране адвокати били преплаћени, са друге стране није постојала контрола пријављених трошкова, указала је Главна служба за ревизију јавног сектора Републике Српске.
Соколачки суд је запошљавао и мимо закона и сагласности министра, а набавке спроводио без расписивања тендера.
Адвокатима ангажованим за одбрану по службеној дужности признаване су награде у пуном износу, иако је прописано како би оне требале бити умањене за 50 одсто када је ријеч о кривичном поступку.
Такође, адвокатима се гледало кроз прсте и када су трошкови за превоз у питању.
Често су за сваки пређени километар властитим превозом добијали 30 одсто од цијене једног литра горива, иако за то није било основа.
- На путним правцима саобраћају средства јавног превоза. Уредбом о накнади трошкова у кривичном поступку је дефинисано да се накнада одређује у висини цијене аутобуске карте - наводе ревизори.
Велике контроле није било ни када је ријеч о времену који су адвокати провели ван канцеларије.
Наиме, они имају право на плаћено одсуство када учествују у истрази, радњи доказивања, преговарања, те када присуствују рочишту, претресу, расправи и слично. Међутим, како се испоставило, то суд није контролисао, тачније вјеровао им је на ријеч.
- За признавање награда и накнада за адвокатске услуге од стране суда нису успостављени контролни механизми који би омогућили њихово исправно признавање, па се исте признају углавном на основу испостављених трошковника адвоката, без вођења потпуних евиденција о проведеном времену адвоката на рочиштима, претресима и другим радњама те превозу адвоката - наводи се у ревизорском извјештају.
Пред адвокатских услуга, контролни механизми нису успостављени ни за кључне пословне процесе попут прихода по основу судских такси, новчаних казни, трошкова кривичног поступка.
Суд је кршио закон и када је запошљавање у питању.
На неодређено вријеме је примљено шест радника без конкурса и без сагласности министра.
Без спровођења процедуре јавне набавке купљен је намјештај и рачунарска опрема, а како би избјегли расписивање тендера набавке су дијељене, што је, да подсјетимо, такође забрањено законом.
Особа задужена за послове јавних набавки у суду уједно је била члан комисије за набавке са правом гласа што је за ревизоре такође било проблематично.
Због бројних незаконитости у раду, Основни суд у Сокоцу је добио мишљење са резервом о усклађености и чак девет препорука. Треба напоменути и то да су финансијски извјештаји добили позитивну оцјену ревизора.