Особе с инвалидитетом и даље се суочавају с препрекама, било да су у питању физичке или оне у областима образовања и запошљавања, али и бројним другим, истичу наши саговорници поводом Међународног дана особа с инвалидитетом, који се обиљежава 3. децембра.
Бранко Сузић, предсједник Савеза слијепих Републике Српске, за "Независне" каже да су годинама евидентни исти проблеми.
- И то не само што се тиче запошљавања, већ и приступачности генерално. Различити су проблеми, попут финансирање рада организација слијепих, али и других лица са инвалидитетом. Ми се трудимо да укажемо на проблеме, потребе и слично, али још није довољно развијена свијест о потребама слијепих у друштву. Имам свјеж примјер из болнице, и могу рећи да медицинско особље није довољно припремљено за подршку и опхођење према слијепима. Генерално, све јавне установе су неприпремљене за вођење слијепих и слабовидих, приликом кретања, дочека и слично - рекао је Сузић.
Истиче да инфлација и економска криза чине своје и све то се одражава и на особе са инвалидитетом, а, како каже, евидентан је пад стандарда ове групације становништва.
- Изражен је проблем и када су у питању примања, накнада за помоћ и његу другог лица и лична инвалиднина за оне који су ослоњени на центре за социјални рад. Што се тиче запошљавања, имамо пројекат уз подршку Фонда за професионалну рехабилитацију и запошљавање инвалида Српске, те можемо пружити економску подршку за дио чланова, и то за њих 15, тј. социјално угрожене који живе у руралним срединама, како би се снабдјели опремом, те да им се домаћинство оснажи и да се чланови њихове породице могу бавити неком дјелатношћу. То је неки вид самозапошљавања - рекао је Сузић.
Истиче да је потребно јединство удружења особа с инвалидитетом, како би могли остварити своја права. Додаје да наредних дана промовишу Брајев буквар, који су штампали ове године, а који је, појашњава, јако добар алат за учење.
Јовица Гајин, секретар Удружења параплегичара регије Бањалука, за "Независне" каже да је законска регулатива проблем "јер имамо законе који би требало боље да третирају област лица с инвалидитетом".
- Имамо и законе који су у супротности са међународним актима права ОСИ, а у питању је лична инвалиднина, гдје по закону лица која су инвалидитет стекла послије 18. године немају право на личну инвалиднину. Проблем је и одобравање за климатско-бањски опоравак, који се врло ријетко одобрава и са недовољним бројем одобрених дана - рекао је Гајин.
Поводом обиљежавања овог дана, Градски одбор Удружења инвалида Бањалука синоћ је организовао 16. Спортско-рекреативне сусрете особа с инвалидитетом у Спортској дворани "Обилићево". Такмичење се одржало у дисциплинама прилагођеним особама са инвалидитетом, као што су пикадо, плочице, висећа куглана, трке у инвалидским колицима, куглање за особе с инвалидитетом.
Институција омбудсмана има посебан Одјел за праћење остваривања права особа са инвалидитетом који врши пријем и регистрирање жалби због кршења права и слобода, те поступа и "ex officio" у случајевима који се односе на повреде права особа са инвалидитетом.
- Током 2023. године Одјел за праћење остваривања права особа с инвалидитетом запримио је 56 предмета. Потребно је истаћи, када су у питању права особа са инвалидитетом, да ове жалбе неријетко обухватају и друга права, као што су права дјеце или економска и социјална права, због чега стварни број обраћања особа са инвалидитетом може бити знатно већи. Препоруке су издате у десет предмета, а оне се односе на успостављање протокола о поступању у случајевима насиља над особама с инвалидитетом, отклањање архитектонских баријера, кориштење и прилагођавање стоматолошких услуга особама с инвалидитетом, право на инклузивно образовање, остваривање права на личну инвалиднину, отклањање имовинског цензуса као услова за остваривање права на дјечји додатак за дјецу с инвалидитетом и друго - навели су из Институције омбудсмана за "Независне".