Отворен сајам здраве хране, домаћих производа и рукотворина у Источном Новом Сарајеву

18.08.2023. 19:39
0
ИЗВОР: srna.rs

Сајам здраве хране, домаћих и уникатних производа и рукотворина, на којем су представљена 32 појединачна излагача из цијеле Републике Српске, званично је отворен вечерас на Тргу "Републике Србије" у Источном Сарајеву.

Овогодишњи, други по реду Сајам, организовала је општина Источно Ново Сарајево у сарадњи са Пољопривредним кластером Сарајево-Романија-Подриње /СРП/, у оквиру манифестације "Љето у Источном Новом Сарајеву 2023".

Слика

Фото: srna.rs

Менаџер Кластера "СРП" Жељка Пејовић изјавила је новинарима да су на Сајму ове године своје производе представили илагачи из бројних градова Српске, међу којима су Добој, Србац, Петрово и Градишка.

- Надам се да ћемо наредне године овај сајам дићи на још већи ниво и да ће ово постати манифестација на којој ће учествовати сви произвођачи из Републике Српске - рекла је Пејовићева.

Савјетник начелника општине Источно Ново Сарајево Александра Матић Тадић рекла је да је Сајам прилика да грађани упознају бројне излагаче и њихове производе.

Према њеним ријечима, заступљена је широка палета производа, од прехрамбених, рукотворина, накита, умјетнина и бројних других, који ће одушевити посјетиоце.

Тадићева је навела да су на овогодишњем сајму присутна 32 појединачна излагача, с тим да је ту и пет удружења која окупљају више жена, тако да је тај број негдје око 50.

Своје рукотворине представило је и Удружење "Женски интерактивни рурални центар - ЖИР" Источно Сарајево, чији је један од циљева очување културе и традиције, кроз који се чува сарајевско-романијска шара за чарапе, која би требало да се нађе листи Унеска.

Слика

Фото: srna.rs

Извршни директор "ЖИР-а" Милена Регоје навела је да се у овом удружењу баве и економским оснаживањем жена, чије рукотворине у промотивне сврхе откупљује град Источно Сарајево и на тај начин помажу очување културе и традиције.

- Трећа компонента је психо-социјално оснаживање жена, с обзиром на то да је плетење веома добра окупациона терапија, а посебно за жене које су доживјеле неки облик насиља. Ово удружење, које постоји 30 година, окупља око 120 жена и своје активности спроводи на простору цијеле БиХ - навела је Регоје.

Члан "ЖИР-а" Слободанка Бијековић рекла је да израђује чарапе, капе, рукавице, шешире и купаће костиме, које пласира широм свијета.

- Овдје се највише бавим плетењем сарајевско-романијског приглавка, који је кандидат да буде под заштитом УНСЕСКО-а - рекла је Бијековићева.

Производе изложене на Сајму грађани ће моћи да погледају и купе сутра од 8.00 до 13.00 часова и од 18.00 до 22.00 часа.

Коментари 0
Повезане вијести
Јавни позив за додјелу неповратних новчаних средстава за развој привреде и пољопривреде у 2025. години Јавни позив за додјелу неповратних новчаних средстава за развој привреде и пољопривреде у ...
Џију-џицу клубу „Славија“ 54 медаље на првенству Републике Српске Џију-џицу клубу „Славија“ 54 медаље на првенству Републике Српске
На међународни фестивал ракије стигло 450 узорака, укупни побједник такмичења Стојан Тасић из Аранђеловца На међународни фестивал ракије стигло 450 узорака, укупни побједник такмичења Стојан Тасић...
Најчитаније
  • Војна болница „Коран“ – свједок надљудских напора медицинског особља
    11h 16m
    13
  • Ко све у Републици Српској има мању плату од полицајца почетника
    9h 25m
    15
  • Посне брзе шкољкице
    6h 31m
    0
  • На данашњи дан преминула српска хероина Надежда Петровић
    11h 39m
    0
  • У Сарајеву пронађена дрога милионске вриједности (ФОТО)
    8h 17m
    0