Отворена изложба и промовисана књига о усташком покољу ливањских Срба

06.06.2025. 19:55
0
ИЗВОР: srna.rs

У Палама је вечерас отворена изложба која приказује живот ливањских Срба кроз вијекове, а публици је представљена и књига "Огњена Марија Ливањска", аутора Буде Симоновића, као својеврсни документарни запис о усташком покољу Срба овог краја у прољеће и љето 1941. године.

Предсједник Управног одбора Удружења "Огњена Марија Ливањска" из Београда Гордана Достанић рекла је новинарима да је тема изложбе коријени Срба у Ливањском крају.

Она је додала да је циљ овог удружења да окупи Србе који имају било какву везу са ливањским пољем или Ливном и да његује културу сјећања на жртве тог краја.

- У тој мисији је настала и ова изложба која показује живот ливањских Срба, борбу за национални идентитет и интегритет кроз вијекове под разним властима, а завршава нажалост, са малобројним Србима који су данас на подручју Ливна - истакла је Достанићева, наводећи да покушавају да очувају гробове предака на том подручју.

У оквиру представљања изложбе промовисана је и књига која говори о усташким покољима почињеним над Србима на подручју Ливна у прољеће и љето 1941. године, као збирка сјећања преживјелих на страдање 1.587 људи, жена и дјеце, мучених и побијених на губилиштима у околини Ливна.

Аутор књиге Будо Симоновић рекао је да је ријеч о потресној хроници о усташким злочинима у Ливну и околини који су се догодили у прољеће и љето 1941. године.

- Случајно сам дошао у Ливно да снимим причу о Стани Црногорац, која је била више од мјесец дана у јами, побацила је у деветом мјесецу, извађена из јаме, удала се и формирала породицу. Знао сам да то не може бити само прича, репортажа или нешто слично, већ књига коју сам написао - рекао је Симоновић.

Он је истакао да је најпотресније казивање преживјелих, те додао да је највеће страдање тада било управо на празнике Огњене Марије.

- На тако монструозан начин живе људе су гурали у јаме дубоке 50 метра. У крвничком походу нестале су цијеле породице, бројна села остала без иједног становника - навео је Симоновић.

Према његовим ријечима, у јаму је бачено 218 Срба, међу који је четрнаесторо преживјело - 13 жена и један мушкарац, које је успио да пронађе и чује њихову причу. 

Симоновић је написао књигу која је штампана 1991. године са аутентичним причама преживјелих, за коју каже да је докуменат који је неуништив и остаје као свједочанство једног зла.

Слика

Фото: srna.rs 

Изложбу и представљање књиге организовало је Удружење "Огњена Марија Ливањска" и Народна библиотека Пале, чији је директор Бојан Чворо рекао да је значај приказивања изложбе и представљање књиге велики, посебно због млађих нараштаја којима се мора пренијети страдање српског народа.

- Трудимо се уназад неколико година да сачувамо културу сјећања када је у питању страдање Срба са свих просторима БиХ. Неке ствари не могу и не смеју бити заборављене, тако да страдање Срба треба бити записано у књигама - истакао је Чворо.

Коментари 0
Повезане вијести
Књига "Огњена Марија Ливањска" - свједочење преживјелих Срба са подручја Ливна Књига "Огњена Марија Ливањска" - свједочење преживјелих Срба са подручја Ливна
Најчитаније
  • Несрећу у којој је погинуо Маунага скривио пијани возач
    19h 23m
    1
  • ЕУ ово месо даје кућним љубимцима, а ми га једемо
    17h 18m
    1
  • Сјећање на смрт шестогодишње Биљане Николић - рана која не зараста
    5h 54m
    3
  • Активан хуманитарни број 1402 за Михаелу Филипић из Шековића!
    4h 22m
    0
  • Концерт Аце Лукаса 29. августа у Палама
    23h 35m
    7