У Сребреници је вечерас отворена традиционална меморијална културно-спортска и хуманитарна манифестација "Петровдански дани", која се уз поруку "30 година злочина без казне" организује у знак сјећања на велико српско страдање на Петровдан 1992. године у селима око Сребренице и Братунца.
Отварајући 17. манифестацију по реду, начелник општине Сребреница Младен Грујичић рекао је да се жртве морају памтити и да се не смије заборавити и омаловажити њихов допринос стварању Републике Српске, која је једини гарант слободног живота Србима са лијеве стране Дрине.
- На овај начин желимо да се истина о српском страдању чује у свијету и да допре и до правосудних институција да би починиоци бројних масовних злочина над српским становништвом овог краја напокон одговарали - истакао је Грујичић.
Он је указао на једностраност правосуђа и међународних званичника према жртвама, јер они говоре само о бошњачким жртвама и долазе на комеморације изгинулим муслиманским борцима, а српске жртве игноришу иако су скоро половина били цивила који су убијени у властитим кућама и двориштима.
- Они тако креирају лажну историју и слику о карактеру рата у БиХ и ми својим покољењима морамо стално причати шта се стварно догодило да им се не би поновила 1914. или 1941/42. те 1992/93. година када су усташке, односно муслиманске снаге упадале у српска села и убијале све што су стигле да би потпуно затрле трагове српског постојања на овом простору - подсјетио је Грујичић.
Он је поручио да се мора његовати култура сјећања на жртве, али и поштовања према преживјелим борцима који су сачували Републику Српску.
Представљена је вечерас и књига "Дрина плаче и памти" аутора Слободана Смиљанића из Шапца, у којој су изнесена бројна свједочења учесника рата и преживјелих чланова породица убијених Срба у селима средњег Подриња који говоре о страхотама које су негдје скривени видјели приликом упада муслиманских јединица у њихова села и убијања њихових сродника.
Програм "Петровданских дана" трајаће до Петровдана, 12. јула, а одржава се уз поруку "30 година злочина без казне".
Ова петодневна манифестација наставља се сутра традиционалном хуманитарном акцијом добровољног давања крви и почетком традиционалног меморијалног фудбалског турнира, те гусларском вечери у порти Цркве Светих апостола Петра и Павла у Скеланима.
Трећег дана меморијала 10. јула, делегације Борачке и Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Сребренице посјетиће породице неколико погинулих бораца и ратних војних инвалида и уручити им поклоне.
У понедјељак, 11. јула, биће завршена спортска такмичења и додјела награда побједницима. Након вечерњег богослужења у храмовима на подручју ове општине, организоваће се традиционално паљење петровданских лила.
Меморијал ће бити завршен 12. јула, на Петровдан, када ће након литургије у сребреничкој Цркви Покрова Пресвете Богородице, бити организоване посјете и полагање цвијећа на гробљима у Братунцу, Биљачи и Сасама, те код спомен-обиљежја из посљедњег рата и спомен-костурнице настрадалим у Другом свјетском рату на Залазју код Сребренице, гдје ће бити служен парастос за 69 погинулих и 22 заробљена па убијена Србина на Петровдан 1992. године.
Десет заробљених на Петровдан 1992. године још се воде као нестали док их је 10 случајно пронађено и ексхумирани су 2011. године на Залазју приликом тражења настрадалих Бошњака, а двоје несталих пронађено је на другим локацијама.
За злостављања и убиства заробљених Срба, као и оних који су на почетку рата остали лојални тадашњој муслиманској власти и сви су побијени у сребреничким логорима, нико није одговарао.