Не каже се џабе да „Светог Николу пола Срби слави, док друга половина иде на славу“, јер је ријеч о највећој слави у Срба.
Међутим, мало слављеника зна за тропар посвећен Светом Николи Чудотворцу, једном од највећих хришћанских светитеља, заштитника путника, морепловаца, рибара и сплавара.
– Тропар је кратка црквена пјесма која одражава суштину празника који се слави тај дан, па тако сваки празник има свој тропар. Он се пјева током богослужења тог дана, али и приликом резања славског колача.
Преведен на српски језик, тропар Светом Николи гласи овако:
„Правило вјере, и образац кротости, учитеља уздржања показа те стаду твоме истина ствари. Тога ради стекао си смирењем висину, сиромаштвом богатство, оче архијереју Николаје, моли Христа Бога, да се спасу душе наше.“
Свети Никола је умро 19. децембра 345. године. Сахрањен је у Саборној цркви мирликијске митрополије, а крајем 11. вијека његове мошти пренијете су у Бари, у манастир светог Јована Претече.
Један од могућих разлога за велику популарност Светог НИколе код Срба, чије име носи више од 600 српских цркви заправо је сасвим овоземаљски. Како пада у вријеме поста, а за постан ручак се у кући увијек имало, пише Еспресо.
Хљеб, купус и кромпир за ручак, уз ракију, били су довољни да угостите комшије, пријатеље и родбину, тврде етнолози.