Пала цијена нафте на 101,5 долара за барел

01.08.2022. 20:03
0
ИЗВОР: tanjug.rs

Цијене нафте су пале данас пошто су слаби подаци о фабричкој производњи у Кини и Јапану подгријали забринутост у погледу раста потражње, а инвеститори ишчекују овонедељни састанак Организације земаља извозница нафте (ОПЕК) и других највећих произвођача "црног злата" о производњи у септембру.

Међународно референтна нафта Брент ослабила је за 2,46 долара или за 2,37 посто, на 101,5 долара по барелу, на трговању у Лондону до 15:04 часова по нашем времену, док је америчка нафта WTI пала за 3,09 долара или за 3,07 процената, на 95,54 долара за барел, према подацима са портала
oilprice.com.

Нове ковид мјере ограничења зауставиле су краткотрајни опоравак фабричке активности у Кини, највећем свјетском увознику сирове нафте. Индекс менаџера набавке (ПМИ) у производњи, који заједно израчунавају Кајсин и Маркит, пао је на 50,4 поена у јулу са 51,7 у претходном мјесецу, што је знатно испод очекивања аналитичара, преноси Ројтерс.

Јапанска производна активност је у јулу забилјежила најслабији раст у последњих 10 мјесеци, према данашњим показатељиам.

Брент и WTI нафта су завршиле јул с падом цијене други мјесец заредом први пут од 2020. године, јер растућа инфлација и подизање каматних стопа изазивају страх од рецесије која би урушила потражњу за горивом.

Аналитичари су у анкети Ројтерса први пут од априла смањили прогнозу просјечне цијене Брента за 2022. годину на 105,75 долара по барелу, док је њихова процена за WTI пала на 101,28 долара.

Група ОПЕК+ састају се у среду како би донијели одлуку о нивоу производње за септембар. Два од осам извора у ОПЕК+ алијанси рекла су у анкети Ројтерса да ће се на састанку 3. августа разговарати о скромном повећању испорука, док остатак сматра да ће производња вјероватно остати на непромењеном нивоу.

Нови генерални секретар ОПЕК-а, Кувајћанин Хаитам ал-Гаис, изјавио је у недељу да је чланство Русије у ОПЕК+ групи од виталног значаја за успјех споразума, објавио је кувајтски лист Алраи.

Данашњем паду цијена нафте допринело је и повећање производње у Либији, која је достигла 1,2 милиона барела дневно (бпд), у односу на 800.000 барела дневно 22. јула, након што су укинуте блокаде на неколико нафтних постројења.

Истовремено, пумпање нафте у САД наставилио је да расте, при чему је број бушотина повећан за 11 у јулу, и то 23. мјесец узастопно, према подацима компаније Бејкер Хјуз.
 

 

Коментари 0
Повезане вијести
Могуће поскупљење горива у Српској, познато и када Могуће поскупљење горива у Српској, познато и када
Цијенa нафте, злата и пшенице у паду Цијенa нафте, злата и пшенице у паду
Цијене нафте постигле максимум у претходна два мјесеца Цијене нафте постигле максимум у претходна два мјесеца
Најчитаније
  • Манастир Веселиње и Гламочки новомученици (ВИДЕО)
    18h 42m
    0
  • Преминула млада репрезентативка БиХ
    10h 59m
    0
  • Погледајте како изгледа кућа у којој се крио Алија Балијагић
    9h 23m
    0
  • Метеоролози упозоравају: "Слиједе бурна 24 сата"
    8h 15m
    0
  • Магистрални путеви очишћени, далеководи без напона
    18h 55m
    0