Погледајте шта би могло да доведе до несташице хране и нових поскупљења

31.01.2026. 21:54
0
ИЗВОР: srpskainfo.com

Грађани Српске од почетка године на удару су поскупљења, чега-свега. Осим основних животних намирница, отишле су и цијене услуга, те комуналија, а у најави су и нова поскупљења.

Из Савеза синдиката Српске затражили су од Владе Српске да предузме конкретне и ефикасне мјере и кораке, с циљем заустављања неконтролисаног раста цијена, посебно основних животних намирница, али и услуга и комуналија.

Подсјетимо, од почетка године забиљежене су нове цијене појединих пекарских производа, а хљеб је поскупио и до 30 пфенига. Произвођачи оправдање за ово поскупљење налазе у расту плата и трошкова за струју.

У 2025, посебно је отишла цијена меса, па је јунетина, у просјеку, поскупјела за око три, а телетина за чак пет КМ по килограму.

Економисти објашњавају да у наредном периоду, реално, храна не би требало да поскупљује.

Како каже професор Предраг Млинаревић, ситуација је таква да не би требало очекивати поскупљења неких базичних ствари које опредјељују кретање цијена основних животних намирница.

– Кретања на свјетским тржиштима не указују на то да ће доћи до додатне инфлације. Цијене нафте су у паду, па је у 2025. барел нафте Брент пао за 20 одсто. Генерално, цијене прехрамбених производа су на свјетском тржишту пале за 6%. Пали су и инпути у прехрамбеној индустрији, попут, на примјер, жита. Сличан тренд настављен је и у овој години – каже за Српскаинфо Млинаревић.

Подсјећа да ми доста увозимо, односно, да имамо доста увозне инфлације.

– Међутим, и у Европској унији долази до обуздавања цијена, инфлација је сведена на 2% и, тренутно, нема никаквих назнака да ће инфлација у овој години бити већа – наглашава Млинаревић.

Према његовим ријечима, до поскупљења би, једино, могао да доведе неки неочекивани геополитички шок, који би изазвао прекид ланаца снабдијевања.

– Дакле, неки ратни сукоб би могао да доведе до расте цијена нафте или прекида у снабдијевања, што би довело до несташице и поскупљења код нас. Али, у овом моменту не видимо да је на хоризонту неки такав догађај реално могућ у неком краћем периоду, можда првој половини године – поручује Млинаревић.

У многим локалним заједницама порасла је цијена воде, а грађане очекује и поскупљење мрежарине, гријања, одвоза смећа…

Тако, за стан у Бањалуци неких 60 квадрата, ови режијски трошкови могли би да увећају рачуне и за око 50 КМ, под претпоставком да у стану живи само једна особа..

Почетак јануара грађанима је донио и више цијене занатско-предузетничких услуга, које су у Бањалуци у просјеку отишле за 10%.

Коментари 0
Повезане вијести
У Републици Српској сутра почиње е-упис ученика у први разред У Републици Српској сутра почиње е-упис ученика у први разред
Како су прошле године пословале Република Српска и ФБиХ? Како су прошле године пословале Република Српска и ФБиХ?
Пушење значајно оптерећује здравствени систем, смањити изложеност дуванском диму Пушење значајно оптерећује здравствени систем, смањити изложеност дуванском диму
Најчитаније
  • Прича о шајкачи – како је српска капа добила име
    19h 11m
    711
  • Сјећање: Индијци су стајали раме уз раме са српским војницима на Солунском фронту
    19h 9m
    35
  • Сјећање на пјесника Лазу Костића
    7h 26m
    1
  • Милош Црњански и Вида Ружић: Љубав коју је само смрт раставила
    19h 10m
    0
  • Одрон на магистралном путу код Фоче, проходна једна коловозна трака
    9h 53m
    0