Увоз половне гардеробе у БиХ константно расте, што је доказ да грађани све чешће посјећују "секендхенд" (second hand) радње, а разлог је, кажу заштитници права потрошача, беспарица, али и жеља становника да се маркирана одјећа, макар и коришћена, купи за мало новца.
Према подацима Управе за индиректно опорезивање (УИО), у БиХ је од јануара до краја септембра из иностранства стигло 4.680 тона половне одјеће у вриједности од 11,6 милиона марака. На тржиште БиХ у истом периоду лани увезено је 3.295 тона половне гардеробе вриједне 8,5 милиона марака.
Ако је судити према подацима УИО, највише половне робе стигло је из Њемачке и то у вриједности од 3,82 милиона марака, затим из Пољске гдје је коришћена гардероба пазарена за 2,38 милиона КМ, док је на робу ове врсте из Словачке потрошено 1,83 милиона КМ.
На тржишту БиХ ове године се нашла коришћена одјећа чак и из Уганде, Колумбије, Мексика, Замбије и Судана.
У продавницама половне гардеробе широм Српске задовољно трљају руке, док су друштвене мреже затрпане огласима у којима се нуде пуне вреће коришћене гардеробе из Њемачке за 100 марака.
У бањалучкој продавници половне гардеробе “Хуманитас” кажу да људи имају све мање новца, због чега чешће купују половну робу, међу којом и одјећу.
- Муштерије се не жале на цијене, јер знају да куповином одјеће из друге руке добијају и јефтин и квалитетан производ. С друге стране, код нас само они с дубљим џепом себи могу приуштити нову маркирану одјећу - рекли су у овој радњи, у којој се, како кажу, за 50 марака људи могу обући од главе до пете.
У понуди имају панталоне по цијени до пет марака, мајице по двије-три, док најскупљи артикл кошта 20 КМ.
Да свака роба има свог купца, тврде и у продавници половне одјеће “Евергрин” у Бањалуци која у понуди има велики избор робе из Шпаније, Њемачке, Ирске, Француске и Енглеске.
- У једној од наших радњи чак имају марке које апсолутно никад нису биле на тржишту БиХ. Ријеч је о одјећи чији квалитет је бољи и од познатих робних марки, попут “Заре” и “Манга”. Најскупља свечана хаљина код нас кошта 60 марака, тако да се даме за неку посебну прилику код нас могу обући за 100 КМ, узимајући у обзир и ципеле и ташну - казали су у овој радњи, која у понуди има и накит.
Повољне цијене одјеће са етикетом великих модних брендова постају све примамљивија опција и грађанима у Требињу, Бијељини и Приједору.
Највећи промет се, кажу у једној бијељинској радњи, оствари пред промјену сезонске одјеће, када буду и додатна снижења.
- Мијењају се и муштерије па је сада у нашим радњама могуће видјети и велики број младих људи, који су се раније устручавали да купују у секондхенд шоповима, што више није случај - рекли су у једној радњи половне одјеће у Бијељини.
Повећан увоз одјеће из друге руке индикатор је, према ријечима заштитника права потрошача, да су становници у БиХ све сиромашнији.
Директорица Удружења грађана “Оаза” Требиње Недељка Илић казала је да је не изненађује што доминира увоз коришћене одјеће из иностранства имајући у виду економску ситуацију становништва.
- Увоз половне одјеће константно расте, јер се криза из године у годину продубљује. И у таквим радњама, по доста нижим цијенама, може да се нађе квалитетна роба, коју масовно продају и путем друштвених мрежа - рекла је Илићева.
ИЗВОЗ
Према подацима УИО, за девет мјесеци у иностранство је извезено 78 тона половне одјеће, чија је вриједност била 652.129 марака. Из БиХ у иностранство током цијеле прошле године отишло је 457 тона половне одјеће у вриједности од 5,8 милиона марака.