Помен за убијене Србе из Брежана

30.06.2025. 08:45
0
ИЗВОР: srna.rs

У сребреничком селу Брежани данас ће бити служен парастос за тридесетдвоје Срба из тог села које су прије 33 године убиле муслиманске војне формације из Сребренице и сусједних села.

Том приликом биће прислужене свијеће за покој душа настрадалих, положено цвијеће код спомен-обиљежја, одата почаст и евоцирано сјећање на страдање овог српског села и његових становника.

Парастос ће бити служен у 11.00 часова код спомен-обиљежја у том селу.

Обиљежавање 33 године од страдања Срба у Брежанима организује Одбор за обиљежавање значајних датума страдања српског народа Сребренице са преживјелим становницима и члановима породица настрадалих Срба из Брежана.

Настављајући етничко чишћење српског становништва, започето у априлу 1992. године, муслиманске снаге из Сребренице и околних села, су трагичног 30. јуна те године, у рану зору, упале у ово српско село и починиле стравичан масакр над мјештанима убијајући све што су стигле.

Нису остављали у животу ни цивиле, ни непокретне и глувонијеме, које су убијали и палили у кућама и на спавању.

Неки мјештани су ухваћени живи, масакрирани и запаљени, а село је опљачкано и попаљено.

Тијела Достане и глувонијеме Крстине Лазић још нису пронађена.

Није преживио нико од мјештана који су тог јутра живи заробљени у својим кућама.

Преживјели су само они који су захваљујући познавању терена и раштрканости кућа у селу, под окриљем ноћи и јутарње магле, успјели побјећи у оближње шумарке и сакрити се у траву, лозу, остругу и бујад.

Тако скривени гледали су свирепа убиства недужног становништва. Заробљени су мучени, масакрирани и спаљивани умирали у највећим мукама.

Најстарија жртва тог масакра био је осамдесетосмогодишњи Станко Милошевић, а најмлађа петнаестогодишњи Љубомир Јосиповић. Међу убијенима било је пет жена.

За злочин над мјештанима Брежана, као и за све друге масовне злочине почињене над Србима у средњем Подрињу, још нико није одговарао.

Правосуђе БиХ опструише и не ради ништа на процесуирању починилаца злочина у Брежанима иако постоје бројни докази и има још преживјелих свједока, који су гледали мучења и убијања и препознали неке починиоце злочина.

Они су спремни да испричају ко је и на који начин мучио и масакрирао заробљене Србе, већином цивиле из Брежана, али их вануставно Тужилаштво и Суд БиХ не позивају да свједоче, нити покрећу истрагу против починилаца.

Већи број, тада запаљених, српских кућа у Брежанима још није обновљен и њихови власници ни након 33 године немају гдје да се врате.

Коментари 0
Повезане вијести
Служен помен владици Атанасију поводом пет година од упокојења Служен помен владици Атанасију поводом пет година од упокојења
Сјећање на погинуле и егзодус Срба: Парастос за 187 бораца са сарајевског ратишта Сјећање на погинуле и егзодус Срба: Парастос за 187 бораца са сарајевског ратишта
Први пут на видjелу - све о језивом злочину над Србима у Поповом пољу Први пут на видjелу - све о језивом злочину над Србима у Поповом пољу
Најчитаније
  • Егзодус Срба са Грбавице (ВИДЕО)
    20h 48m
    1
  • Сарајевско насеље Грбавица вољом политике остало без Срба
    5h 6m
    3
  • Како је Бил Клинтон 1999. године „најавио“ „милосрдног анђела“
    5h 6m
    66
  • Црква у Хаџићима страдала и дизала се са вјерујућим народом
    5h 6m
    2
  • Два писма српског војника из ропства
    17h 56m
    3