На Правном факултету у Палама одржан је Међународни скуп „Реформа законодавства о реструктурирању, реорганизацији и стечају у свјетлу европских тенденција“, с циљем анализе усаглашености БиХ законодавства са правом ЕУ у области реструктурирања и стечаја и представљања најбоље праксе у овој области држава чланица ЕУ и држава кандидата.
Помоћник министра правде Републике Српске Слободан Зец изјавио је да је данашњи скуп од великог значаја за законодавну и извршну власт и правосудну заједницу у Републици Српској, БиХ и региону.
- На скупу ћемо говорити о свим проблемима са којим се сусреће правосуђе и професионална заједница, али и стечајни управници, академска заједница, повјериоци, стечајни дужници са проблемима у стечају – истиче Зец.
Додаје, да ће бити говора и о уједначавању стручне праксе која стреми јединственој примјени права као основном постулату владавине права и правне државе.
- Често се дешава да овакви скупови изњедре закључке који подстичу на измјене и допуне у доношењу нових прописа. Прије неколико година смо на једном оваквом скупу донијели закључке који су имали за циљ доношење нових закона о стечају – рекао је он.
Зец истиче да је сигуран да ће на данашњем скупу донијети закључке који ће бити усмјерени на конкретне афирмације и приједлоге за унапређење закона о стечајном поступку и стечајном законодавству.
Дијана Марковић Бајаловић, професор привредног и стечајног права на Правном факултету Универзитета у Источном Сарајеву, изјавила је да је важна хармонизација права у овој области јер посљедњих година долази до различитих финансијских и економских криза.
- Имали смо кризу коју је изазвао коронавирус, данас је криза изазвана спољно-политичким дешавањима, и у свим тим околностима привредницима је тешко да обезбеде текућу ликвидност. Ново законодавство ЕУ, директива из 2019. године, истиче значај превентивног реструктурирања како би се избегао стечај – наглашава она.
Како истиче, у стечају сви губе, од дужника до повјериоца.
Фото: katera.news
Према њеним ријечима, нагласак је да се уведу мјере превентивног реструктурирања гдје ће се дужнику омогућити да се опорави и да настави своје пословање, што је у интересу свих запослених и институција, које на тај начин чувају пореског обвезника.
- Наш закључак је да привредници и можда практичари, још нису схватили значај реструктурирања. Законодавство Републике Српске познаје тај институт, међутим, сувише је формалан и не омогућава да се на адекватан начин сусретну интереси повериоца и дужника – додаје она.
Продекан за наставу на овом факултету Сања Голијанин рекла је да овај скуп представља једну од завршних активности у оквиру научноистаживачког пројекта који ова високообразовна установа реализује од 2020. године.
- Циљ скупа је анализирање усаглашеност законодавства БиХ са правом ЕУ у области реструктурирања и стечаја, те представљање најбоље праксе у овој области код земаља чланица ЕУ и земаља кандидата – рекла је она.
Како истиче, ријеч о веома значајном скупу, чијем раду ће допринијети 20 референата из БиХ, Србије, Хрватске, Пољске, Њемачке и Сјеверне Македоније.
- Увјерени смо да ће допринос референата бити велики у погледу измјене законодавства у области реструктурирања и стечаја – истакла је Голијанинова.
Одржавање научног скупа су подржали Министарство научнотехнолошког развоја, високог образовања и информационог друштва Републике Српске и Министарство правде Републике Српске, а закључци са овог скупа биће подлога законодавцима у БиХ да раде на унапређењу законодавства у области стечаја и реструктурирања.