Посланици поново траже од Владе Српске продужење уговора трудницама до истека породиљског одсуства

12.08.2026. 14:02
0
ИЗВОР: katera.news

Народни посланици ПДП(ПСС) Тања Вукомановић и Бојан Кресојевић поново су позвали Влади Републике Српске да се изјасни о њиховој иницијативи за измјену Закона о раду, којом траже да се трудницама запосленим на одређено вријеме уговор продужи до истека породиљског одсуства.

На иницијативу, кажу, одговора још нема, иако су у међувремену добили велики број порука жена које тврде да су управо током трудноће остале без посла и без примања.

- Можете игнорисати нас, али не можете игнорисати стотине жена и њихове приче. Питање за власт је врло једноставно: зашто ћутите док труднице остају без посла? Колико још жена треба да остане без примања да бисте признали да проблем постоји и промијенили један закон? - поручили су.

Наводе да примјери стижу из различитих д‌јелатности, од пумпи, апотека и бутика до школа и да је суштина увијек иста: трудници истекне уговор на одређено вријеме и она остаје без посла.

- Посао власти није да окреће главу од проблема, него да их рјешава. Ако један закон може заштитити труднице и њихове породице, шта тачно чекате? - питају они.

Поручују да су, уз сагласност жена које су им се обратиле, спремни објавити имена фирми које трудницама нису продужиле уговоре, али и јавно питати сваку надлежну институцију зашто мјесецима ћути.

- Ако већ неће да мијењају закон, јавност има право да зна ко оставља труднице без заштите у земљи која преко 20 година има негативан природни прираштај - закључили су.

Коментари 0
Повезане вијести
ПСС упозорава на одлазак младих: За 14 година изгубили смо више од 23.000 студената ПСС упозорава на одлазак младих: За 14 година изгубили смо више од 23.000 студената
Кресојевић: Власт која не штити здравље дјеце не служи народу Кресојевић: Власт која не штити здравље дјеце не служи народу
Симић: Власт у Српској је свјесно и намјерно оставила грађане без робних резерви Симић: Власт у Српској је свјесно и намјерно оставила грађане без робних резерви
Најчитаније
  • Правда за чика Маринка К.
    5h 44m
    8
  • Како топлотни талас утиче на људски организам?
    20h 41m
    0
  • Церска битка: занимљивости о првој великој побједи српске војске у Великом рату
    51m
    0
  • Стеван Сремац, најистакнутији реалиста српске књижевности
    5h 46m
    0
  • Четири сестре, четири портрета: Какве су биле кћерке посљедњег руског императора Николаја II
    22h 41m
    0