Потврда о вакцинацији против вируса корона, која се тренутно издаје грађанима вакцинисаним у Кантону Сарајево, више личи на нота рачун него на званични и вјеродостојан документ.
Потврда о вакцинацији, коју неки називају и ковид пасошем, те прецизна база података готово су једнако важни у борби против пандемије као и сама чињеница да је одређена особа примила вакцину против вируса корона. У Кантону Сарајево у Олимпијској дворани "Хуан Антонио Самаран - Зетра" прошле седмице је почела масовнија имунизација засад становништва старијег од 75 година.
Иако је сам процес одлично организован и протиче без гужве, грађани негодују због изгледа папира, исказнице о имунизацији, коју су добили након примања прве дозе. Подаци су исписани оловком и стављена су два печата, што на први поглед изгледа доста неувјерљиво и тешко да се може користити као доказ у иностранству.
- Вакцинисала сам се првенствено из здравствених разлога и сретна сам због тога. Међутим, имам кћерку која живи у Словенији и надала сам се да ћу јој након више од годину дана коначно моћи отићи у посјету. Ја сам примила 'АстраЗенекину' вакцину, с којом је дозвољен улазак конкретно у Словенију већ након 14 дана од примања прве дозе. Међутим, с оваквом потврдом не смијем се усудити да кренем на пут јер сумњам да ће ми бити дозвољен улазак у земљу - казала је за "Независне" становница Сарајева.
Примјера ради, сви који су вакцинисани у Србији већ након прве дозе на лицу мјеста су добили принтану потврду са свим подацима, а на потврди је и QР код, са којег се јасно очитавају подаци било гдје у свијету. Такође, иста потврда стигла им је и на имејл. Грађани Кантона Сарајево надају се да ће у скорије вријеме бити у прилици добити вјеродостојнији документ.
- Схватам да је ванредна ситуација. Тешко је било све предвидјети, али се надам да ће надлежни повести рачуна и о овом проблему убрзо, тим прије што се надамо да ће ускоро и млађи доћи на ред за вакцинацију, а ближи се и љето, одмори и враћање, надамо се, нормалном животу који укључује и путовања - додаје саговорница.
Арман Шаркић, портпарол ЈУ Дом здравља Кантона Сарајево, изјавио је да су потврде засад недефинисана зона.
- Колико ја могу да видим, начин преласка граница још је непознаница. Само знам да је компанија 'Medic' креирала већ давно ковид пасош - значи путем апликације, када се добије ревакцина, онда се добије на Вибер број као ковид вакцинални пасош. Што се тиче осталих врста потврда, то је мени још доста широко тумачење. Неко тражи једно, неко друго, а како иде љето то је тотална конфузија - казао је он.
Према подацима од 27. априла, број укупно вакцинисаних у "Зетри" сада износи 9.790.
Збуњујућ и начин пријаве
Поједини су у Сарајеву негодовали и због начина пријављивања за вакцинацију путем савремених технологија, Вибера, што је посебно компликовано за старију популацију, која се сналази тако што умјесто њих већином то чине сродници, ближи чланови породице и пријатељи. Неки грађани тврде да у својим амбулантама породичне медицине нису могли добити информацију о самом процесу имунизације.
- За вакцину ме пријавио син. Потом сам отишао у амбуланту породичне медицине да се распитам за више детаља, а они су ми рекли да с тим поступком немају ништа, те да је за све задужен Завод здравственог осигурања Кантона Сарајево. Син је примио обавјештење на свој телефон да сам добио термин. Отишао сам у 'Зетру' и све је завршено за 15 минута. Примио сам прву дозу "АстраЗенекине" вакцине и усмено ми је речено да ће ревакцинација бити за осам до 12 седмица. Међутим, на дну потврде коју сам добио пише 'Молимо вас да с вашим љекаром договорите датум примјене друге дозе цјепива'", истакао је саговорник "Независних" из Сарајева.