Болница "Србија" из Источног Сарајева је током текуће године набављала кисеоник од фирме "ТГТ Техногас" Лакташи, за коју је Агенција за лијекове БиХ потврдила да није регистрована ни овлаштена за увоз медицинског кисеоника, пише портал "Спин инфо".
Према писању овог портала, а према подацима са портала јавних набавки, Болница "Србија" је посљедњи пут кисеоник по цијени од 335.200 КМ набавила у мају 2021. године.
Једини понуђач је била управо спорна "ТГТ Техногас" фирма из Лакташа, чији директор је бивши министар унутрашњих послова Републике Српске Станислав Чађо.
Фото: Спин инфо
Међутим, према писању портала Алтернативне телевизије (АТВ), фирма "ТГТ Техногас" посједује рјешење Агенције за лијекове и медицинска средства БиХ, који је потписао директор Александар Золак, а којим се дозвољава стављање у промет лијека "Медицински кисеоник УТП".
Према фотографији документа, који је објавио портал ове телевизије, јасно се види потпис Александра Золака 14. фебруара 2017. године, а то рјешење важи до 13. фебруара 2022. године.
Међутим, директор Агенције за лијекове БиХ Александар Золак у разговору за портал "Инсајдер ин" каже да фирма "ТГТ Техногас" није регистрована за промет медицинског кисеоника.
- Они јесу регистровани за промет медицинских средстава, али за промет лијекова нису. А медицински кисеоник је лијек - каже Золак.
Золак каже да је "ТГТ Техногас" носилац дозволе за медицински кисеоник, али та фирма није регистрована за промет лијекова и самим тим медицинског кисеоника.
Золак је позвао Тужилаштво Републике Српсек да дође у Агенцију за лијекове БиХ.
Подсјећамо, градоначелник Бањалуке Драшко Станивуковић поднио је данас кривичну пријаву против премијера Републике Српске Радована Вишковића и министра здравља у Влади Републике Српске Алена Шеранића Посебном одјељењу за сузбијање корупције, организованог и најтежих облика привредног криминала Тужилаштва Републике Српске.
Ради се о допуни кривичне пријаве коју је Станивуковић поднио Окружном јавном тужилаштву у Бањалуци 24. септембра против директора УКЦ Републике Српске Владе Ђајића и директора фирме "ТГТ Техногас" из Лакташа Станислава Чађе.
Фото: АТВ
Станивуковић оптужује власт у Републици Српској и руководство Универзитетско-клиничког центра (УКЦ) Републике Српске да већ годинама купују кисеоник од фирме "ТГТ Техногас", за коју тврди да нема дозволу за испоручивање медицинског кисеоника.
Како је Станивуковић навео у пријави, УКЦ Републике Српске за лијечење пацијената користи кисеоник који је регистрован као технички, а не медицински, јер "ТГТ Техногас" нема дозволу за увоз и дистрибуцију медицинског кисеоника.