У оквиру четрнаестог издања Међународног фестивала документарног и кратког филма "Јахорина филм фестивал" који је почео са радом јуче пројекцијом филма “Балканска рута", италијанског редитеља Давида Лудовисија у "онлајн" издању, очекује нас богат програм састављен од преко 69 филмова из цијелог свијета.
"Јахорина филм фестивал" се попут других свјетских фестивала труди да на креативан начин задржи аутентичност, а да се истовремено адаптира на промјене изазване глобалном здравственом кризом.
Увијек водећи рачуна о иновативним аспектима, ове године први пут је обезбијеђен фестивалски "онлајн" сервис за пројекције.
Показатељ развоја у технолошком смислу јесте и чињеница да се по први пут одржава и дигитални фестивал који је имплементиран у сарадњи са „Муви”, што значи да фестивал по први пут могу да прате људи из цијелог свијета.
Дио званичног програма биће приказан и на Телевизији ОСМ што "Јахорина филм фестивалу" даје могућност далеко обухватнијег представљања селектованих остварења.
На отварању 23. септембра, на "онлајн" платформи „Муви“ премијерно је приказан филм “Балканска рута – последња станица” италијанског редитеља Давида Лудовисија. Балканска рута пут је који хиљадама људи представља наду у будућност Европе. Документарац говори како је град Трст постао један од главних европских улаза за оне који бјеже од ратова и биједе. Говори о насиљу које људи трпе путем, али и о томе како одређена врста пријема у различитим државама може направити разлику између маргинализације и интеграције.
Филмом “Излазите ли ванка” хрватске редитељке Инес Јокош започиње пројекција регионалних филмова.
Становници дома за старе Јела и Миле из Београда, познатији као Миле Шопен, необичан су пар који је своју љубавну причу започео ужурбаним темпом туристичке меке Дубровника.
Боему, умјетнику и пијанисти Милу и „дјевојчици у души“ Јели, живот у старачком дому није стран, али ни живот на улици. Они дијеле живот - и добре и лоше дане и плове против струје. Да су се упознали раније, можда би им ово била младост, али чак су и ова стара времена слађа када их дијеле.
Редитељ Хамутал Горен Дипломирао на Сапир колеџу за филм и телевизију – 2005. Године. Професор је практичног и теоријског филма у колеџу Хартув у регионалном савјету Матех Лехуда, и професор практичне комуникације на Ort Haоmanim Koledž Ramla у Израелу.
Филмом „Отворених очију” израелски Редитељ Хамутал Горен описује своје лично путовање након губитка мртворођене ћерке.
Фасциниран љепотом, крхкошћу и мистериозношћу природе, Себастиен Пинс показује рано занимање за фотографију. Неуморно тежи да ухвати снажне и магичне тренутке везе између човјека и природе. Његов рад је добио бројне награде широм Европе.
Себастиен Пинс тренутно наставља свој редитељски рад у краткометражним играним филмовима о природи.
Кратки филм у којем су представљени коњи дрвосјеча и њихови господари. Његов циљ је да расвијетли мало познату активност, као и да вреднује рад људи који су увијек доприносили добром здрављу и очувању наших шума.
У филму “Трагови" током сезона пратимо дрвосјечу и његовог коња у дубини арданске шуме и видимо га како живи своју страст очима чудне младе дјевојке…