Препоруке др Тамаре Ивановић за терапију цријевних вирусних инфекција

13.08.2021. 13:59
4
ИЗВОР: Катера/фб-ЈЗУ Болница "Србија"

Специјалиста педијатрије-субспецијалиста дјечије пулмологије, доктор Тамара Ивановић каже да су најчешћи разлози за посјету педијатру у љетним мјесецима цријевне вирусне инфекције. Главни симптоми цријевних вирусних инфекција су пролив, повраћање, повремено повишена тјелесна температура.

Напомиње да ови симптоми могу бити различитог интензитета и могу изазвати забринутост родитеља, али већина њих спонтано пролази у року од неколико дана до двије недјеље. Основни циљ терапије цријевних вирусних инфекција је спречавање дехидрације или надокнада течности уколико се дехидрација развила.

-Дехидрација може бити блага, умјерена и тешка. Знаци благе дехидрације су суве уснице и жеђ. У умјереној до тешкој дехидрацији видљиви су подочњаци, сув и обложен језик, оскудно мокрење, при чему је пелена сува или дијете рјеђе мокри, а мокраћа оскудна и тамнија, ушиљен нос, мањак суза код плача, убрзан пулс и поспаност. Тешка дехидрација захтијева неодложно болничко лијечење - нагласила је др Ивановић.

У случају благе дехидрације лијечење се спроводи у кућним условима и ријетко је потребан одлазак доктору. Најважније је да дјетету надокнађујете течност и пратите његово стање, појашњава др Ивановић. За надокнаду течности, др Ивановић каже да је најбоље користити стандардизовани раствор оралних дехидрацијских соли, тј. течност која садржи глукозу и електролите који се губе проливом и повраћањем.

-Ако након уноса течности дијете поврати, направите паузу од 30 до 60 минута и након тога наставите са постепеним уносом течности - истакла је др Ивановић.

Специјалиста педијатрије наглашава да ако се ради о одојчету на природној исхрани, обавезно је да наставите са дојењем. У случају да дијете повраћа, подоји требају бити учесталији и краћи. Ако је дијете на адаптираној млијечној формули, савјетује се замјена са формулом без лактозе.

-Уобичајено је да дјеца са цријевном инфекцијом немају апетит. Уколико дијете одбија храну, посебно у првих 24 сата болести, немојте га присиљавати да једе. Ако дијете жели и може јести, савјетују се прије свега сложени угљени хидрати, а то су рижа, пшеница, кромпир, немасно месо, као и банана. Избјегавајте масну и зачињену храну - нагласила је др Ивановић.

-У терапији се препоручују пробиотици и антипиретици за снижавање повишене тјелесне температуре. Давање лијекова који смирују мучнину и повраћање (нпр. Реглан) код дјеце се не препоручују. Антибиотици, такође немају мјесто у лијечењу цријевних вирусних инфекција - закључује доктор Тамара Ивановић.

Слика

 

Коментари 4
  • Generic placeholder image
    Dejan 16.08.2021. 10:53
    A praksa da roditeljima savjetuje da iz Bolnice "Srbija" ipak dovedu kod nje u privatnu kliniku?
  • Generic placeholder image
    Dragana 14.08.2021. 00:20
    Imamo jako lijepo iskustvo i veliko povjerenje u doktoricu Tamaru. Sve pohvale!
  • Generic placeholder image
    Pale 13.08.2021. 17:38
    Gdje radi ova doktorica,u Kasindolu?
  • Generic placeholder image
    Istok 13.08.2021. 14:39
    Doktorice, mene zanima koliko Vam plaća kompanija koja proizvodi lijek pod imenom WAYA, da ga propisujete? Takođe, svima je poznato da ponekad i ne pregledate u ordinaciji, već insistirate da se dođe u privatnu ordinaciju. Sve Vam na čast!
Повезане вијести
МУП Српске упозорио: Ове фотографије дјеце одмах обришите са мрежа (ВИДЕО) МУП Српске упозорио: Ове фотографије дјеце одмах обришите са мрежа (ВИДЕО)
Нађа се одрекла рођенданског поклона да би помогла дјеци са КиМ Нађа се одрекла рођенданског поклона да би помогла дјеци са КиМ
Данас испраћај дјеце са Косова и Метохије Данас испраћај дјеце са Косова и Метохије
Најчитаније
  • Милан Глуховић на челу приватне клинике „Др. Мачкић“
    20h 30m
    8
  • Експлозија оштетила локал, два аута и бутик
    17h 58m
    0
  • У понедјељак наставак суђења оптуженом за удес у којем је погинуо новинар Горан Маунага
    23h 41m
    0
  • Милена Јоковић свједочила о мучењу и убиству супруга Гојка Јоковића
    17h 27m
    0
  • Да ли је нови директор кренуо у истинску ревизију или шминкања стања у ИРБ РС?
    23h 9m
    0