Прије 82 године ослобођено 353 д‌јеце из Јастребарског

26.08.2024. 12:24
4
ИЗВОР: srna.rs

На данашњи дан у зору 1942. године партизанска Прва кордунашка бригада под командом Николе Видовића напала је логор Јастребарско и растјерала усташку стражу, објавио је манастир Јасеновац.

У објави на страници манастира на "Фејсбуку" наведено је да су д‌јеца чула пуцњаву и почела да вичу да су партизани стигли.

- Упркос покушајима часних сестара да сакрију д‌јецу, партизанске трупе су ушле у зграде и спасиле 353 д‌јеце - наведено је у објави.

Д‌јечији логор у Јастребарском, надомак Карловца, био је један од неколико логора за српску д‌јецу у Независној Држави Хрватској.

Логор је основан као "Прихватилиште за д‌јецу избјеглица" са задатком да се у њему из осталих логора сакупе д‌јеца и одгајају у усташком духу, по узору на јаничаре.

Кроз д‌јечји логор Јастребарско од 11. јула 1942. до 26. августа 1942. године, према неким документима, прошло је 3.336 махом српске д‌јеце, од тога више од 2.000 са Козаре.

Коментари 4
  • Generic placeholder image
    Srboljub 27.08.2024. 04:39
    Oj ture, nikakva propaganda ne može oprati vašu zločinačku prošlost. Mnogi među vama su i danas željni da kolju srpsku djecu, a to mi nikada nismo činili. To je razlika između nas i vas i zato su vaši bili samo uspješni zločinci a slabi ratnici.
  • Generic placeholder image
    Skijaš 26.08.2024. 23:31
    Moram te ispraviti jer si nenamjerno pogriješio. Ubijeno je 1601000 djece u Sarajvu.
  • Generic placeholder image
    Realista 26.08.2024. 14:29
    1601 dijete ubijeno tokom agresije i opsade grada Sarajeva...nisu ih pobili bugari...komšije
  • Generic placeholder image
    Skijaš 26.08.2024. 13:27
    Dobre naše komšije cvjećari.
Повезане вијести
МУП Српске упозорио: Ове фотографије дјеце одмах обришите са мрежа (ВИДЕО) МУП Српске упозорио: Ове фотографије дјеце одмах обришите са мрежа (ВИДЕО)
Нађа се одрекла рођенданског поклона да би помогла дјеци са КиМ Нађа се одрекла рођенданског поклона да би помогла дјеци са КиМ
Данас испраћај дјеце са Косова и Метохије Данас испраћај дјеце са Косова и Метохије
Најчитаније
  • Експлозија оштетила локал, два аута и бутик
    22h 34m
    0
  • ВиК Источно Сарајево: Апел за потрошаче
    4h 31m
    1
  • Рогатичанин Небојша Ерић од дрвета ствара што очима види
    3h 13m
    0
  • Милена Јоковић свједочила о мучењу и убиству супруга Гојка Јоковића
    22h 3m
    0
  • Угашена четири пожара, изгорио помоћни објекат у Балтићима у Сокоцу
    6h 7m
    0