Полагањем цвијећа на споменик Оклопног батаљона на Добрињи 4 одата је почаст свим погинулим и умрлим борцима Неђаричког батаљона 1. Илиџанске пјешадијске бригаде Војске Републике Српске.
Светозар Гузина, некадашњи командант Првог батаљона Илиџанске бригаде рекао је да ова бригада све четири године Одбрамбено-отаџбинског рата није уступила ни педаљ своје земље.
Како истиче, борци су бранили своје куће, своја огњишта и своје животе.
- Поносан сам на све борце Илиџанске бригаде, посебно на Први батаљон – додао је он.
Гузина је истакао да је важно његовати културу сјећања, говорити о страдању Срба кроз историју и свједочити о истини.
Фото: katera.news
Никола Мијатовић Мишо, некадашњи начелник Штаба, замјеник команданта Илиџанске бригаде и командант Јуришног одреда Сарајевско-романијског корпуса, рекао је да је за Републику Српску живот дало 500 бораца, док је њих 2150 рањено.
- Они су били дивови, незаустављиви, непобједиви, истински хероји који су крчили пут ка слободи и значајно су допринијели у стварању Републике Српске – рекао је он.
Према њеним ријечима, Илиџанска бригада је проглашена за најбољу у Сарајевско-романијском корпусу, најбољу бригаду Војске Републике Српске и једном од најбољих у историју.
Фото: katera.news
Предсједник Борачке организације „Илиџански борац" Горан Шеховац навео је да су Неђарићи били „српски Стаљинград“, те да је у минулом рату погинуло 168 становника ове сарајевске општине.
- У тај број не рачунамо цивиле. Због положаја ове општине, вођене су жестоке борбе, али српска војска је успјела да одбрани своју територију – рекао је он, подсјећајући да је и ова општина, иако одбрањена, након Дејтонског мировног споразума припала ФБиХ.
Он је додао да сјећање на подвиг бораца и жртве цивила чува и његује Борачка организација „Илиџански борац".
Обиљежавање је настављено у свечаном салону „Аурора“ у којем ће бити уприличено дружење бивших припадника Неђаричког батаљона и пријатеља.