У простору Градске галерије у Бихаћу отворена је традиционална продајна изложба умјетничких дјела која су настала у склопу овогодишње, 19. Међународне ликовне колоније. Она је одржана у Центру за напуштену и незбринуту дјецу "Дуга", који се налази у Кулен Вакуфу, надомак Бихаћа.
На овогодишњој ликовној колонији, која је одржана у мају ове године, судјеловало је 40 умјетника из земаља региона, али и неколико европских држава, те је тада настало око 100 умјетничких слика.
- Осим умјетничких дјела, традиционално продајемо календаре и честитке. Задовољни смо јер је посљедњих година одазив одличан, посебно од појединаца и фирми које куповином помажу наш рад. На овакав начин се прикупе значајна средства која су нам неопходна - истакла је Сабина Љешчанин, директорица Центра "Дуга".
Према њеним ријечима, умјетничка дјела се истовремено каталогизирају и потом продају на аукцијама, а сав приход тако остварен уплаћује се на рачун ове установе.
Циљ свега је скренути пажњу јавности на проблематику дјеце која су привремено или трајно остала без родитељске заштите, те прикупити финансијска средства за квалитетнији рад овог центра.
Временом је ова интернационална ликовна колонија постала један од значајнијих културних догађаја овог типа у Босни и Херцеговини, те окупља реномирана имена из свијета умјетности.
Иначе, идејни творац догађаја је познати бихаћки новинар и еколог Бошко Марјановић, а прва ликовна колонија одржана је 2002. године. Првобитно је имала локални карактер, на њој су судјеловали само умјетници с простора УСК, да би временом прерасла у респектабилан интернационални културни догађај.
Тренутно у Центру "Дуга" борави 20 малишана који су остали без родитељске бриге, а у првих пет мјесеци ове године примили су седморо дјеце.
- Ми дјецу збрињавамо привремено док надлежне социјалне установе не пронађу трајно рјешење за њих. Најмлађе дијете тренутно је беба од четири мјесеца, а најстарије има пет година - каже Љешчанинова.
Кроз Центар "Дуга" у протеклих 20 година, колико постоји ова установа, прошло је око хиљаду дјеце која су остала без родитељске скрби.
Златан Чекић