Програмом реформи БиХ који је послат у Брисел власти у БиХ поново су се обавезале да раде на успостави апелационог суда БиХ, међутим, као и претходних година питање је да ли ће на томе бити ишта урађено.
Иначе, прича о апелационом или врховном суду БиХ почела је још 2002. и те године сви у БиХ су се сложили да је он неопходан. Касније, односно након посјете Кетрин Ештон, тадашње високе представнице ЕУ, Бањалуци о Апелационом суду БиХ почела је озбиљнија прича. Тада је и отпочео структурални дијалог о реформи правосуђа, на којем је, између осталог, договорено да се иде у правцу формирања апелационог суда БиХ с обзиром на то да је неприхватљиво да један суд суди у првом и другом степену.
Већ у новембру 2013. године тадашњи министар правде БиХ Бариша Чолак, министар правде Републике Српске Горана Златковић и предсједник ВСТС-а Милорад Новковић након рунде структуралног дијалога одржане у Бањалуци истакли су да грађани БиХ неће бити равноправни док не буде успостављен апелациони суд БиХ.
-Приоритет број један у наредном периоду је доношење мјера за обезбјеђивање равноправности, а учесници сматрају да измјене Закона о судовима БиХ треба да садрже одредбе о успостављању овог суда- закључено је на тој рунди структуралног дијалога у Бањалуци.
Од тада до данас било је неколико покушаја успостављања тог суда, али је сваки пропао, а готово да није било извјештаја Европске комисије о напретку БиХ који се није дотакао те теме. Тренутно успостављање те правосудне институције зависи од закона о суду који треба да предложи Министарство правде БиХ, у којем нисмо успјели сазнати докле се стигло са његовом израдом и да ли се евентуално у скоријој будућности може очекивати његово усвајање.
-Нема правне сигурности и уједначености рада судова док се не успостави апелациони суд БиХ. Данас у БиХ имамо нелогичне пресуде и у неравноправном положају се налазе грађани БиХ зависно од суда и ентитета у којем се води правни поступак- рекао је за "Независне" Вехид Шехић, бивши тужилац и судија.
Он каже да ће БиХ на путу ка ЕУ морати ријешити то питање, посебно када се отворе преговори о поглављу 23 и 24, али да европске стандарде треба уводити и прије него што Европа то тражи од нас.
-Тај посао с апелационим судом БиХ може се завршити и без Европе и странаца јер постоји договор између актера у БиХ и то говорим из личног искуства. Треба нам да правна струка стане иза тога и да буде објективна, а не политички обојена. Уколико стварно желимо правну државу, апелациони суд БиХ нам је неопходан- рекао је Шехић.
Подсјећања ради, тренутно у Суду БиХ постоји Апелационо одјељење које рјешава спорове по жалбама на првостепене пресуде, што је према мишљењу многих јединствен случај у свијету јер практично исти суд одлучује и у првом и у другом степену. Законом о судовима БиХ требало би да буде ријешен овај проблем и практично направљена два суда одвојена један од другог, с тим да апелациони суд БиХ не би требало да има проширене надлежности у односу на судове у ентитетима јер је то један од услова Републике Српске која неће дозволити да апелациони суд БиХ одлучује у другом и трећем степену по жалбама на одлуке ентитетских судова.