Годишњица НАТО бомбардовања Сурдулице - погинуло 20 цивила, од тога 12 дјеце

27.04.2026. 08:49
0
ИЗВОР: katera.news/srna.rs

Данас се навршава 27 година од НАТО бомбардовања Сурдулице, малог града на југоистоку Србије, када је у једном од најјачих НАТО напада страдало 20 цивила, међу којима и 12 дјеце.

Ова трагедија остала је упамћена у јавности као „српска Хирошима“ и „српска Герника“.

Тачно у 12.10 часова, два од укупно 15 пројектила погодила су насеље Чубрине ливаде, у близини центра града и насеља Пискавица. Том приликом је повријеђено више од 100 грађана, а срушено је или оштећено више од 500 кућа, због чега је Сурдулица добила назив "српска Хирошима", преноси Срна.

Дијелови намјештаја и аутомобила, поломљене цигле и стакло, разорена улица и кратер пречника десетак метара, призори су које мјештани Сурдулице никада неће заборавити. На једној раскрсници тешко је оштећено петнаестак кућа, док је неколико њих потпуно сравњено са земљом.

Највећи број жртава страдао је у кући породице Милић, гдје је живот изгубило 15 људи, односно шесточлана породица Милић и девет њихових комшија.

Потпуно су угашене породице Милић и Малобабић. Породица Малобабић, избјегла из Српске Крајине током акције „Олуја“, страдала је у Сурдулици гдје је потражила уточиште.

Међутим, Сурдулица је поново била мета бомби НАТО 31. маја 1999, када је у нападу на Дом за стара лица и болницу за плућне болести Санаторијум погинуло 20 цивила, а 88 је рањено.

Претходно је 21. априла у нападу НАТО на избјегличко насеље у Сурдулици у коме су биле смјештене српске избјеглице из Републике Српске Крајине погинуло 10 избјеглица, од којих шесторо дјеце. Рањено је 16 људи.

У периоду од 21. априла до 31. маја 1999. године на Сурдулицу је бачено 262 бомбе. Уништено је више од 500 кућа, а чак четвртина града била је сравњена са земљом. Од укупно 50 погинулих, 18 су била дјеца.

Сурдулица је, у односу на број становника, имала један од највећих губитака цивилних живота током НАТО бомбардовања 1999. године.

Коментари 0
Повезане вијести
Алексић: У припреми тужба, стигле анализе из Српске Алексић: У припреми тужба, стигле анализе из Српске
Ране које вријеме није избрисало: Сјећање на 17. мај 1999. Ране које вријеме није избрисало: Сјећање на 17. мај 1999.
Алијанса убила гимназијалце и дјецу Алијанса убила гимназијалце и дјецу
Најчитаније
  • Потресна судбина Јелице Михаиловић: Како је завршила супруга генерала Драже Михаиловића (ФОТО)
    1h 48m
    10
  • Сјећање на Матеју Радовића не блиједи
    14h 14m
    4
  • Прича о страдању легендарног генерала Драже Михаиловића
    1h 58m
    24
  • Петар Бојовић - слављен и понижен
    18h 8m
    15
  • Двоструко убиство у Сарајеву
    22h 3m
    1