Данас су се навршиле 23 године од НАТО бомбардовања Сурдулице, градића на југоистоку Србије, када је у једном од најјачих НАТО напада погинуло 20 цивила, међу којима и 12 дјеце.
Бомбардовање Сурдулице је у медијима названо "српска Хирошима" и "српска Герника".
Тачно у 12.10 часова, два од 15 НАТО пројектила завршила су усред насеља Чубрине ливаде, недалеко од центра Сурдулице и насеља Пискавица. Том приликом је повријеђено више од 100 грађана, а срушено је или оштећено више од 500 кућа, због чега је Сурдулица добила назив "српска Хирошима".
Дијелови намјештаја и аутомобила, поломљене цигле и стакло, разрована улица, кратер пречника десетак метара, призори су који мјештани Сурдулице никада неће заборавити, на једној раскрсници, петнаестак кућа је тешко оштећено, а неколико њих је до темеља порушено.
Погинулих је највише било у кући породице Милић - чак 15 људи, односно шесточлана породица Милић и девет њихових комшија.
Угашене су двије породице Милићи и Малобабићи. Малобабићи, отац, мајка и двоје дјеце били су избјеглице из Српске Крајине, који су потјерани у хрватској акцији "Олуја", а нашли уточиште у Сурдулици, гдје су и страдали.
Био је то за мјесец дана трећи и најжешћи удар НАТО на Сурдулицу.
Међутим, Сурдулица је поново била мета бомби НАТО 31. маја 1999, када је 20 цивила убијено и 88 повријеђено у нападу на Дом за смјештај старих лица и болницу за плућне болести - Санаторијум.
Претходно је 21. априла у нападу НАТО на избјегличко насеље у Сурдулици у коме су биле смјештене српске избјеглице из Републике Српске Крајине погинуло 10 избјеглица, од којих шесторо дјеце. Рањено је 16 људи.
На Сурдулицу су од 21. априла до 31. маја 1999. бачене 262 бомбе, уништено је више од 500 кућа, а четвртина мјеста била је потпуно срушена. Од 50 убијених, 18 су дјеца.
Сурдулица је имала највише цивилних жртава у НАТО бомбардовању у односу на укупан број становника.